zpravy

Vláda asi odmítne návrh poslanců na podporu českých škol v cizině

23. 08. 2014

(čtk) Vláda na svém středečním zasedání zřejmě vysloví nesouhlas s poslaneckým návrhem na podporu a financování českých škol v zahraničí. Podle návrhu stanoviska na vládním webu například nelze vyloučit, že by si podpora zahraničních českých škol vyžádala víc peněz, než kolik odhadují předkladatelé, kteří počítají pro začátek s částkou deseti milionů korun ročně. Není prý ani zřejmé, jak by se kontrolovalo dodržování povinností škol v zahraničí. 
    Novelu školského zákona předložila skupina poslanců z ODS, TOP 09 a Starostů, ČSSD a Úsvitu. Má za cíl podpořit české školy v zahraničí a měla by mimo jiné zajistit spolufinancování těchto škol ze státního rozpočtu. 
    Poslanci uvádějí, že v cizině žijí přibližně dva miliony českých státních občanů nebo cizích státních občanů české národnosti. Poukazují na české školy v cizině, které koordinuje sdružení Česká škola bez hranic a jichž je nyní podle jejich důvodové zprávy devět. Jsou financovány z darů i ministerstvem školství, Česká centra a zastupitelské úřady jim poskytují prostory. 
    Novela by uzákonila "vzdělávací zařízení v zahraničí", definovala by je jako právnickou osobu, která zajišťuje udržení českého kulturního dědictví v cizině. Jejich činnost by byla z poloviny financována ze státního rozpočtu podle výdajů v předchozím roce. V případě, že by vznikla nová škola, by tedy stát nemusel přispívat první rok jejího provozu. 
    Vláda také uvádí, že České školy bez hranic už mají výhody umožňující jejich faktické zapojení do českého vzdělávacího systému. Tyto výhody má podle vlády posílit i novela školského zákona, kterou aktuálně projednává. Má je posílit tak, aby osvědčení o výsledcích vzdělávání v Českých školách bez hranic dostalo i určitého formálního uznání. Poslanecký návrh také podle vlády zavádí do zákona nový druh školského zařízení, který je věcnému pojetí školského zařízení vzdálen a do předmětu školského zákona se jeho komplexní úprava nehodí. 
    Bez ohledu na stanovisko vlády projednají návrh poslanci na některé ze svých schůzí.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  ucebnice
  1599602400_okentes.gif
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  27%
  janacek_2_240x100.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz