zpravy

Vláda schválila zprávu k systémovým opatřením po žďárské tragédii

08. 12. 2014

(čtk) Vláda dnes schválila zprávu, kterou po říjnové tragédii na střední škole ve Žďáru nad Sázavou sestavili na pokyn premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) šéfové ministerstev spravedlnosti, školství a zdravotnictví. Dokument obsahuje souhrn opatření, která mají zabránit opakování obdobného incidentu. Po útoku psychicky nemocné ženy, kterou dříve soud propustil z ústavního léčení do ambulantního, zemřel ve Žďáru student a další lidé byli zraněni. 
    "Resorty po provedených šetřeních zjistily, že v současné době neexistuje na poli bezpečnosti ve školách a školských zařízeních ani v rozhodovací praxi ve věcech ochranného léčení minimální standard, jehož důsledné dodržování by vedlo k omezení rizik spojených s bezpečností na školách, respektive s problematikou ochranného léčení," sdělilo před jednáním vlády ministerstvo spravedlnosti, které zprávu předložilo. 
    Autoři zprávy proto navrhli několik opatření, která mají situaci změnit. Za ministerstvo školství patří mezi hlavní z nich přijetí vyhlášky o minimálním standardu bezpečnosti na školách, vytvoření Fondu pro podporu zabezpečení škol a zajištění kurzů, na kterých by se děti učily, jak se chovat v krizových situacích včetně vstupu cizího člověka do školní budovy. 
    Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) už dříve uvedl, že podle závěrů kontroly České školní inspekce je drtivá většina českých škol velmi dobře zabezpečena proti tomu, aby se do nich dostal někdo cizí. Ostatním školám chce pomoci zřízením fondu, z nějž by čerpaly prostředky na zabezpečení - a to jak na technické vybavení, tak na zaplacení lidí, kteří by hlídali u vchodů do škol. Ve fondu by podle ministra měly být řádově miliony korun. 
    Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) ve zprávě prosazuje jako klíčové opatření přijetí nového zákona o výkonu ochranného léčení, který je v gesci ministerstva zdravotnictví. Dále chce sjednotit rozhodovací praxi soudů při změně způsobu ochranného léčení a stanovit povinnost soudu vyžadovat k tomuto řízení ve zvlášť závažných případech znalecké posudky. Hodlá také proškolit soudce i státní zástupce o problematice ochranného léčení prostřednictvím Justiční akademie. 
    Podle Válkové ukázala prověrka, kterou zadala po žďárské tragédii, že soudy ani státní zástupci nepostupují v případech přeměňování ústavního ochranného léčení na ambulantní jednotně. Rozhodnutí, kterým opavský soud v únoru propustil žďárskou útočnici do ambulantní péče, přestože před dvěma lety podobně zaútočila v Havířově, podle ní nebylo v souladu se zákonem.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1600293600_tesco_390x60.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  dekra_125x125-s.jpg
  1597960800_mascotte_125 x 125.jpg
  ucebnice
  1599602400_okentes.gif
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  41%
  33%
  27%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz