zpravy

Veletržní palác představuje tvorbu mladých autorů užitého umění

20. 01. 2015

(čtk) Tvorbu studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové za minulý rok představuje výstava, která dnes začala ve Veletržním paláci. Do poloviny března se budou moci její návštěvníci seznámit s tím, jak vypadá umělecká tvorba i užité umění nejmladší generace tvůrců, která studuje na jedné z nejvýznamnějších uměleckých škol v zemi. Některé z předmětů se již přitom představily veřejnosti na designových přehlídkách. Výstava také zahajuje letošní oslavy 130. výročí založení školy. 
    "Tuto skutečnost se výstava snaží reflektovat prostřednictvím genealogické rešerše týkající se zrodu, vývoje i případných zániků zde vyučovaných oborů a připomínky jejich význačných pedagogů," uvádějí její kurátoři Roman Brychta, Vít Havránek a Cyril Říha. Vedle toho existuje tradice daleko kratší - tradice pořádání výročních expozic, která se letos koná počtvrté. 
    Na výstavě se prezentují všechny ateliéry školy. Návštěvníci uvidí třeba diplomovou práci Aleny Hájkové z Ateliéru skla s názvem Demodocus, která je zaměřená na pochopení světa nevidomých. Hájková vytvořila nápojový set, který by měl nevidomým usnadňovat používání sklenic i lepší orientací při stolování. Toho dosáhla upravenou proporcí sklenic s drobnými haptickými prvky. 
    Minimalistický dřevěný věšák Šup Šup představuje Eduard Hermann z Ateliéru produktového designu. Tvoří ho šest jednoduchých tyčí spojených po délce na několika místech a skládá se jednoduchým roztažením tyčí od sebe či k sobě. Hodí se do každého interiéru a zároveň unese ohromnou zátěž oblečení. 
    Křeslo Michaela Tomalíka Idol obdivovali již návštěvníci Desgnbloku. Absolvent Ateliéru designu nábytku a interiéru Jiřího Pelcla se inspiroval v dětských hrách na bunkry z matrací a dek a vytvořil dva metry vysokou variabilní drátěnou ohýbanou a svařovanou konstrukci, jež se dá dle libosti vycpat polštáři, má ale i místo na knihy, květinu či zavěšené svítidlo. 
    Kromě představení vybraných studentských prací se tyto výstavy pokoušejí též formulovat téma, které sice z prostředí školy niterně vychází, ale má ambici iniciovat tak umělecko-společenskou debatu. Letošním tématem jsou vztahy současných uměleckých přístupů v oborech architektury, designu, grafiky, užitého a volného umění mezi sebou, jejich více a méně očekávané blízkosti a vzdálenosti.
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_2021.png
  reklama
  1604012400_polar_125x125.jpg
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  36%
  35%
  29%
  dts 2021_web.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz

  php shell hacklink php shell seo instagram takipçi satın al php shell grandpashabet baymavi baymavi giriş kalebet lidyabet http://jigoloizmir.wordpress.com/ http://jigolositem.blogspot.com/ http://jigolofan.blogspot.com/ http://jigoloblogu.blogspot.com/ http://jigoloolmak.wordpress.com/ exproof etanj armatür okey sohbet cialis