zpravy

Začal nový školní rok, 118.000 prvňáčků zažilo premiéru

02. 09. 2015

(čtk) V mateřských, základních a středních školách začal školní rok 2015/2016. Premiéru v lavicích zažilo zhruba 118 000 prvňáčků. Vzhledem k demografickému vývoji přibylo dětí v předškolních zařízeních a v základních školách, naopak stále klesá počet středoškoláků. 
    Ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD), která se funkce ujala v červnu, zahájila školní rok ve dvou brněnských základních školách. Novinářům při této příležitosti řekla, že chce zajistit vyšší platy učitelům a dostat do škol více psychologů a sociálních pracovníků. Podle Valachové budou mít učitelé už od listopadu navýšený plat o tři procenta. Zároveň chce novelou zákona zamezit tomu, aby se tisíce pedagogů v čase velkých letních prázdnin ocitaly na úřadech práce. 
    Základní školu Curieoých v Praze navštívil prezident Miloš Zeman. Prvňákům prezident popřál, aby se naučili co nejdříve číst, protože kniha je podle něj nejlepší přítel. Při debatě se školáky také řekl, že by v případných prezidentských volbách dal svůj hlas předsedovi Ústavního soudu Pavlovi Rychetskému. Později novinářům řekl, že s Rychetským o kandidatuře dvakrát mluvil, prý ji pokaždé odmítl. 
    Přelomovým okamžikem bylo 1. září především pro novopečené školáky a jejich rodiče. Nezvykle hned do univerzitních prostor nastoupilo 15 prvňáčků první univerzitní základní školy v zemi, kterou slavnostně otevřelo České vysoké učení technické v Praze. Škola sídlí v nové budově ČVUT v Dejvicích. Výuka v ní bude zaměřena na technické a přírodovědné disciplíny. Malí žáčci budou mít přístup také do technických laboratoří této vysoké školy. 
    Díky dohledu kamer budou v novém školním roce bezpečnější některé středočeské školy. Děti také zahájily školní rok v nových třídách. Nový pavilon se otevřel například v Libeznicích u Prahy, v Mnichovicích u Prahy v Základní škole T. G. Masaryka přibylo nové patro s deseti učebnami za zhruba 30 milionů korun. Důvodem výstavby nových pavilonů a přístaveb je nedostatečná kapacita stávajících škol. 
    V Jihočeském kraji v posledních letech stoupá zájem o obecní malotřídky, kde se vzdělávají společně děti z několika ročníků. Zatímco v minulosti tyto školy někdy bojovaly o přežití, nyní mají na řadě míst dostatečný počet žáků. Platí to například i o základní škole v šumavských Borových Ladách na Prachaticku. Tamní malotřídku navštěvuje 33 dětí, z nichž například čtyři dojíždějí z téměř 20 kilometrů vzdáleného Vimperka. 
    Speciálními kufříky s bezpečnostními prvky vybavil všechny prvňáčky Liberecký kraj. Projekt Bezpečně do školy i do přírody je v kraji pilotní, inspirací byly podobné projekty na Vysočině či Jihočeském kraji. "Hlavním důvodem projektu je zvýšení bezpečnosti dětí, když budou chodit samy do školy. Kufřík obsahuje především bezpečnostní prvky - bezpečnostní vestu, reflexní pásek, na zimu odrazku, která bliká. Jsou tam i omalovánky, které by je měly naučit, jak mají přecházet přes ulici, nebo jak bezpečně nastoupit do autobusu," řekl hejtman Martin Půta (STAN). Děti v kufřících našly i drobné dárky a vstupenky na fotbal, hokej nebo do iQLandie. 
 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_2.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz