zpravy

Aplikace Včelka pomáhá učitelům ZŠ individualizovat výuku čtení

06. 05. 2016

Klesající čtenářská gramotnost českých dětí je stále palčivým tématem. Náprava je však v prostředí inkluzivního školství velmi náročná vzhledem k obrovské variabilitě potřeb jednotlivých dětí. Výrazně pomoci může využití online aplikace Včelka, která se automaticky na míru přizpůsobí danému žákovi a ušetří tak učitelům i rodičům řadu starostí. Aby měli učitelé možnost vyzkoušet Včelku v klidu před začátkem nového školního roku, nabízejí ji nyní tvůrci školám zdarma až do 1. září 2016. 

Aplikace Včelka (www.vcelka.cz) vznikla ve spolupráci se speciálními pedagogy za podpory Nadace Vodafone a jejím cílem je pomoci zlepšit úroveň čtení dětí v ZŠ. Ve svém principu se snaží s dítětem pracovat podobně jako speciální pedagog – tedy neustále vyhodnocovat aktuální schopnosti dítěte a přizpůsobovat jim seznam zábavných interaktivních cvičení. Těch je k dispozici přes 80 a jsou určeny pro trénink čtení jak při skupinové práci na projektoru nebo interaktivní tabuli, tak pro samostatnou práci dětí v hodinách náprav nebo při inkluzivní výuce. Zároveň díky digitální formě šetří čas strávený přípravou a kopírováním materiálů (cvičení se generují během pár vteřin z databáze tisíců slov). Všechny výsledky dítěte jsou ukládány a je možné je sdílet mezi rodiči, učiteli a dalšími odborníky. Právě z těchto důvodů je Včelka skvělou pomůckou, jak dokládají nadšené ohlasy od odborné i laické veřejnosti:

 

„Není opominuta žádná z oblastí, které jsou nutné trénovat, chceme-li posunout kvalitu čtení či psaní, přitom hlavní důraz je kladen na oblast fonologie a jazykových schopností. Současně se nezapomíná ani na zrakové funkce, pozornost, pravolevou a prostorovou orientaci. Tato cvičení mají zábavný ráz a dítě je může vnímat víc jak hru než jako školní úkol.”

Doc. PhDr. PaedDr. Anna Kucharská, Ph.D., studijní proděkanka PedF UK v Praze

„Cvičení na porozumění čtenému jsou prostě fenomenální. Děti ve třídě hrozně baví. Dělám je teď s nimi několikrát týdně.“

Mgr. Lenka Hubáčková, pedagožka

 „Svým rozsahem pokrývá široké spektrum potenciálních klientů – od začínajících čtenářů (budoucích školáků) až po dospělé, kteří na sobě ještě chtějí pracovat. Šířka nabídky i struktura aplikace pak poskytuje téměř nekonečné možnosti jak pro běžné uživatele – děti, studenty i dospělé, tak i odborníky, kteří ji mohou využívat pro svou práci.“

Mgr. Jitka Zemanová, speciální pedagožka

„Ahoj milí Včelkaři, tímto Vám moc děkuji za včelku. Davču prostě číst nebaví (2. třída a čte strašně – ADHD), ale na procvičování s Včelkou se těší, tak snad ho to brzy neomrzí. A hlavně, když se slyšel na nahrávce, sám se zděsil a to je, myslím, ta největší motivace. Děkuji.“

Lenka D., rodič

 

Tvůrci jsou si vědomi, že samotná aplikace musí být srozumitelná nejen pro děti, ale i pro učitele a rodiče. Už během vývoje tak byl kladen důraz na maximální jednoduchost. Pro jistotu však také tým připravil řadu videí a návodů k jednotlivým cvičením i aplikaci obecně a školám nabízí zdarma online webináře i školení učitelů. Aby měli učitelé možnost vyzkoušet Včelku v klidu před začátkem nového školního roku, nabízejí ji nyní tvůrci školám zdarma až do 1. září 2016. O tuto licenci zdarma je možné zažádat na www.vcelka.cz/skoly.

Projekt také úspěšně absolvoval Laboratoř Nadace Vodafone, s nadací se také mohl prezentovat na konferenci SOCAP v Sillicon Valley a byl podpořen grantem Technologie pro společnost. Letos také převzal cenu Rafael Nadace Vodafone a získal několik prestižních ocenění v ČR i v zahraničí (např. Cenu České inovace, Nápad roku, TechCrunch Disrupt Startup Battlefield, Central European Startup Awards atd.). V současné době aplikaci Včelka využívají již stovky učitelů ve více než 60 školách. 

„Projekt Včelka znovu dokazuje, že technologie a čtení se nevylučují, naopak. Nadace Vodafone dlouhodobě podporuje projekty, které usilují o využití moderních technologií v oblasti vzdělání, v usnadnění přístupu ke kulturnímu dědictví a v zapojování lidí se speciálními potřebami do společnosti. I proto jsme se letos rozhodli v rámci programu Technologie pro společnost podpořit vývoj verze Včelky i do tabletů,” vysvětluje za správní radu Nadace Vodafone Adriana Dergam.

 

(video z České inovace: https://www.youtube.com/watch?v=ozLnp88EDIU)


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz