


Digitální občanství se stává důležitou součástí moderního evropského vzdělávání
25. 11. 2016Evropská konference Eminent 2016, která proběhla 17. a 18. listopadu v Národní technické knihovně v Praze tematicky otevřela aktuální téma digitálního občanství a přinesla spoustu nových pohledů na problematiku vlivu digitálních technologií na život mladých lidí v Evropě.
Pražská konference Eminent navázala na závěry nedávno proběhlé konference aktivity eTwinning, kde téměř 600 evropských učitelů diskutovalo o možnostech výuky digitálních občanských kompetencí ve školách.
Za účasti 138 evropských expertů ve vzdělávání, zástupců ministerstev školství a firem působících v oblasti digitálních technologií nabídla konference Eminent 2016 prostor pro diskuzi o rozvoji občanských kompetencí mladých lidí.
„Mezi nejdůležitější oblasti současného vzdělávání patří mediální výuka a především rozvoj kritického myšlení. Výchova plnohodnotného evropského občana by měla být tím nejdůležitějším cílem všech vzdělávacích systémů," zdůraznila ve svém vystoupení Florence Robin, generální ředitelka pro oblast školního vzdělávání z francouzského ministerstva školství.
Aktivity na platformě Better Internet for Kids a síť Center bezpečnějšího internetu financovaných Evropskou komisí i činnost pracovní skupiny Interactive classroom otevírají společný diskusní prostor studentům, mladým lidem, odborníkům i vzdělavatelům.
Konferenci zakončil Marc Durando, výkonný ředitel evropské sítě European Schoolnet. Zdůraznil, že European Schoolnet hodlá ve své dalším činnosti navázat na výstupy pražské konference a vyzval všechny účastnické země k zapojení do nově vznikající pracovní skupiny, která poskytne všem zapojeným organizacím prostor pro spolupráci a sdílení příkladů dobré praxe v oblasti digitálního vzdělávání.
„Evropská konference Eminent 2016 otevřela prostor k zamyšlení nad možnostmi dalšího formování profesního i osobnostního rozvoje budoucí generace digitálních občanů," zdůraznil Durando.
Konferenci připravilo evropské sdružení European Schoolnet (www.eun.org)
ve spolupráci s Ministerstvem školství a Domem zahraniční spolupráce.
Konferenci zahájil Mgr. Jaroslav Fidrmuc, náměstek ministryně školství. Ve svém projevu připomněl odkaz dvou významných historických osobností, které ovlivnily vzdělávání v celé Evropě - osobnost Karla IV. a hlavně Jana Ámose Komenského, jehož myšlenky jsou aktuální i dnes, v právě probíhající modernizaci českého školství. Tématu digitálního občanství a jeho reflexi ve Strategii digitálního vzdělávání do roku 2020 se věnovalo i vystoupení PhDr. Ondřeje Neumajera, který zdůraznil vnímání digitálního občanství jako rozvoje znalostí, schopností a dovedností potřebných pro rozvoj dnešní společnosti.
Pro více informací, prosím kontaktujte:
Mgr. Jitka Novotná
Media relations DZS
GSM: 723 540 511
e-mail: jitka.novotna@jnpublicity.cz
www.dzs.cz
European Schoolnet
Sdružení European Schoolnet (EUN) podporuje využívání informačních a komunikačních technologií (ICT) ve vzdělávání a inovativní výuku matematiky, přírodovědných a technických předmětů. Sdružení EUN realizuje množství aktivit, projektů, kampaní i soutěží, jejichž iniciátorem je především Evropská komise.
Více informací na www.eun.org
Dům zahraniční spolupráce
Dům zahraniční spolupráce (DZS) je příspěvková organizace zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, která zajišťuje styky se zahraničními subjekty v oblasti školství a vzdělávání. Součástí DZS je také Národní agentura Erasmus+. Informace k programu Erasmus+ naleznete na www.naerasmusplus.cz.
Více informací o aktivitách DZS je k dispozici na www.dzs.cz.
DISKUZE K ČLÁNKU:
