zpravy

Desítky lesních mateřských škol zvažují zápis do rejstříku

09. 01. 2017

(čtk) Desítky lesních mateřských škol zvažují, že požádají o zápis do školského rejstříku. Asociace lesních mateřských škol jich proškolila asi 50, řekl její mluvčí Filip Kršiak. Díky výjimce mohou lesní mateřské školy žádat o zápis do rejstříku už od září 2017. Registrace by lesním školkám umožnila čerpat státní dotace, takže by mohly vybírat nižší školné. Děti by v nich také mohly od září bez komplikací absolvovat povinný poslední rok předškolního vzdělávání. 

O možnost zápisu do školského rejstříku lesní školky, kterých je aktuálně v Česku asi 140, usilují dlouhodobě. Možnost se jim otevřela poslední novelou školského zákona, kde byly popsané jako zvláštní typ předškolního zařízení.

Žádost o zápis do rejstříku od září 2017 měli provozovatelé škol podávat do 30. září 2016. V té době ale nebyly ještě známé hygienické požadavky, které lesní mateřské školy budou muset splňovat. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) proto krajským úřadům v listopadu rozeslala dopis se stanoviskem, že by lesním školám mělo být umožněno dodatečné podání žádosti.

Hygienické předpisy pro lesní školky ministerstvo zdravotnictví vydalo 22. prosince. Je v nich zohledněno, že děti drtivou část dne tráví venku a že tato zařízení nemívají jako zázemí zděnou budovu. Pitná voda pro provoz nemusí být tekoucí, ale může být přivezena v nádobách určených pro styk s potravinami, tedy například v barelech. Zázemí lesní MŠ musí umožňovat uložení osobních věcí dětí a zahřátí, odpočinek a pobyt dětí při nepříznivém počasí.

Asociace lesních mateřských škol několik měsíců školí provozovatele těchto zařízení, kteří zápis do školského rejstříku aktuálně zvažují. Nejzazší termín pro podání žádosti zákon neurčuje, sdělilo ČTK ministerstvo školství.

Záleží na rozhodnutí jednotlivých krajských úřadů. "Kraje se s tím, stejně jako my, seznamují, tento ročník bude pilotní pro obě strany. Situace se dá připodobnit k roku 2007, kdy lesní MŠ začínaly v ČR. Někdy dochází k různým interpretacím stejné věci nebo problému v různých krajích," řekl Kršiak.

 

Povinný poslední rok předškolního vzdělávání, který začne platit od září, se může odehrávat jen v zařízeních zapsaných ve školském rejstříku. Rodiče pětiletých dětí z neregistrovaných lesních školek by museli své potomky v květnu zapsat do běžné školky, kam by buď děti opravdu začaly chodit, nebo by zůstaly v lesní školce a formálně by se vzdělávaly doma.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/nuv_2.gif
  reklama

  1543878000_mikroskop.gif
  ucebnice
  okentes2018-a.jpg
  anketa
  Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  49%
  30%
  21%
  smartphones.jpg
  evvoluce.png
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2018 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz