zpravy

Na Třebíčsku vzniká první soukromá zemědělská škola na Vysočině

23. 01. 2017

(čtk) Na Třebíčsku by měla v září zahájit činnost první soukromá střední zemědělská škola na Vysočině. Jejím zřizovatelem je společnost Agro 2000 s.r.o. Pro maximálně 25 studentů by se měla zatím otevřít jedna třída s nabídkou čtyřletého maturitního oboru rostlinolékařství se zaměřením na všeobecné zemědělství či specializaci agronoma. Přijímací zkoušky se uskuteční v dubnu a květnu, řekla ředitelka školy Eva Novotná. 

Důvodem zřízení školy je podle ní očekávaný nedostatek zemědělských odborníků ve specializovaných pozicích. Cílem je tyto odborníky vychovat a nabídnout jim práci. "Pedagogy už jsme si vytipovali, na specializované předměty využijeme řadu odborníků přímo z praxe," řekla Novotná. Praxi budou studenti vykonávat v moderních provozech. Součástí budoucího areálu bude školní statek.

Škola nebude vybírat školné, úspěšným studentům naopak nabídne prospěchová a mimořádná stipendia. Provozní náklady podle Novotné zatím nejsou vyčísleny. Do budoucna bude škola usilovat o rozšíření studijní nabídky o obory chovatelství a agropodnikání.

Areál školy bude v blízkosti bývalé hájenky v obci Pozďatín. Nyní se pracuje na zadávacím řízení pro stavbu školní budovy, která by se měla kolaudovat v srpnu. Ještě letos by měla začít i stavba školního statku. Do dvou let by podle plánů měla přibýt tělocvična, domov mládeže s jídelnou, administrativní budova a další drobné stavby. Náklady jsou podle Novotné odhadnuty na 25 milionů korun. Uhradí je zřizovatel a případné dotace.

Podle údajů z krajského úřadu zřizuje Kraj Vysočina tři typicky zemědělské školy. Jsou to Vyšší odborná škola a Střední škola veterinární, zemědělská a zdravotnická v Třebíči, Vyšší odborná škola a Střední odborná škola zemědělsko-technická v Bystřici nad Pernštejnem a Česká zemědělská akademie v Humpolci. Několik dalších krajských středních škol má obory, které se zemědělství nějakým způsobem dotýkají.

Zemědělská škola v Pozďatíně by měla být první soukromou střední zemědělskou školou v kraji. Její výhodou by podle Novotné mělo být větší sepětí teorie s praxí. Dalšími benefity jsou stipendia, zaručené uplatnění v zemědělských firmách Agra a připravenost ke studiu na vysokých školách v ČR i zahraničí. "Až studenti vyjdou ze školy, nebudou překvapeni tím, jak dnes moderní zemědělství vypadá," řekla Novotná.

 

Společnost AGRO 2000 s.r.o. se sídlem v Třebíči vznikla v roce 2000. Zabývá se obchodní činností s komoditami v oblasti zemědělského sektoru a službami v zemědělské prvovýrobě.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz