zpravy

STOP šikaně ve škole – nový souboj s nešvarem

06. 03. 2017

Společnost Seminaria pořádá ve středu 22. března 2017 v Praze celostátní konferenci na téma šikany ve škole, která je určena zejména pro vedení základních a středních škol, ale i pro metodiky prevence a výchovné poradce těchto škol. 

Na odborné akci mimo jiné vystoupí Petr Hrouzek, který se přímo podílel na vzniku metodického pokynu MŠMT k řešení šikany, nebo Tomáš Zatloukal, ústřední školní inspektor České školní inspekce.

V loňském roce byl aktualizován metodický pokyn MŠMT k prevenci a řešení šikany, ochranou učitele před šikanou se má zabývat i novela školského zákona. Vedení škol by mělo zavést osvědčená preventivní opatření, aby bylo schopno šikanu včas identifikovat a řešit na základě závazných i doporučených postupů. Mezi tato opatření patří např. jasné definování šikany ve školním řádu, vytyčení možností jejího projevu a předem stanovených důsledků, které nastanou při porušení stanovených pravidel.

Kromě preventivních opatření musí být škola připravena na situaci, kdy se šikana ve škole skutečně objeví. Pro vhodný způsob šetření a řešení šikany je důležité správné vyhodnocení závažnosti situace. Existuje velký rozdíl mezi šikanou, která je odhalena na začátku, a v pokročilých stádiích. Škola sama musí zároveň vyhodnotit, zda je schopna sama šikanu vyřešit nebo zda potřebuje pomoc externích odborníků.

Cílem konference STOP šikaně ve škole je získat přehled o všech povinnostech a možných opatřeních, zamezit zbytečnému „objevování kola“ a zároveň eliminovat špatné přístupy. Součástí programu bude mimo jiné představení sítě organizací, které nabízí školám metodickou pomoc. Ty se podělí o své zkušenosti a vysvětlí, která řešení se v terénu osvědčila a která nikoli.

Další informace o akci naleznete na webových stránkách konference STOP šikaně ve škole.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz