zpravy

Za angličtinou na Maltu

02. 05. 2017

Uvažujete-li o jazykovém či metodologickém kurzu v zahraničí a milujete přímořské oblasti, pak Vám vřele doporučuji vyrazit na Maltu. Jste-li učitelem, neváhejte a podejte si žádost o grant v rámci vzdělávacího programu Evropské unie nazvaného Erasmus+, který je financován z prostředků Evropské unie. 

Rozhodnete-li se o grant skutečně žádat, nejprve si v klidu sedněte ke kávičce a promyslete, v čem se chcete zdokonalit, čeho chcete dosáhnout a jaký vliv bude mít vaše aktivita v zahraničí  na vaši budoucí práci, na vaše kolegy, žáky, studenty. Na vyplňování formuláře si vyhraďte několik klidných nikým nerušených večerů. Před vyplňováním byste již měli mít jasnou představu o tom, jaký kurz, popřípadě jakou jinou aktivitu  si vyberete. Čím více totiž své cíle popíšete, tím větší šanci na úspěch máte. Za každou cenu se snažte  vyhnout takovým klišé, jako např. chci poznat nové inovativní metody. Naopak, zaměřte se na konkrétní podmínky a potřeby vás a vaší školy.

Pakliže se dostanete po pár týdnech čekání na listinu vyvolených, můžete jásat a začít zařizovat.  Nejlépe oslovte agenturu, v mém případě to byla jazyková škola Albion, která se zaměřuje na  organizaci  kurzů v zahraničí. Agentura nabízí mimo jiné i pomoc při zpracování žádostí o grant. Sežene Vám levné letenky, ubytování, samozřejmě kurz, který si vyberete, zkrátka vše, co potřebujete. Jediné, co jsem si zařizovala sama, bylo ubytování, jelikož jsem nechtěla bydlet v hostitelské rodině a raději jsem si připlatila za hotel.  Co považuji za velký úspěch je fakt, že se mi podařilo najít hotel, v němž jsem nemusela sdílet svůj pokoj se šváby, kteří tvoří běžně inventář místních 3hvězdičkových hotelů.

Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu ostrova je jaro, kdy destinace nepraská ve švech pod náporem turistů a hýří zelení. Výběrem časného podzimu také nic nepokazíte. Tou dobou zde sice  převládají na pevnině spíše odstíny šedi a hnědi, neboť zeleň je sežehnuta horkem, ovšem v kombinaci s mořským  azurem je i tato barevná kombinace velice příjemná. Jako část turistů a dobrovolných studentů jsem si i já vybrala září. Teplota vzduchu byla více než přijatelná a moře příjemně vyhřáté. Pokud byste jeli na Maltu o pár týdnů později, riskovali byste, že Vám silné větry, zatímco si budete psát domácí úkol na pláži, unesou slunečník a s ním možná i pár listů úkolu.

Věc, se kterou jsem se na Maltě vyrovnávala poměrně dlouho, byla jízda dopravních prostředků vlevo. Pokud si nezjistíte dostatek informací o místní autobusové přepravě dopředu, může se vám stát, že chvilku potrvá, než se vám podaří nastoupit do správného autobusu. To pak můžete  stát pár minut jako já na zastávce, čekajíc na autobus, kochat se výhledem na azurové moře, než vám dojde, že stojíte na opačné straně cesty. Přesunete se tedy na protější zastávku a vyčkáváte. Radujete se, když přijíždí autobus, na který čekáte, a ejhle, on nezastaví. Necháte si ujet ještě minimálně jeden autobus, než odpozorujete od ostatních, že na řidiče mávají, aby jim zastavili.  Ovšem ani zuřivé mávání nemusí být zárukou, že budete svezeni, nemá-li právě řidič dobrou náladu. Časy v jízdních řádech jsou také spíše orientační. Výhodou autobusové dopravy na Maltě je to, že autobusy jezdí opravdu často. Pokud se vám náhodou stane to, že nastoupíte omylem na nesprávný autobus, může vám být útěchou to, že po cestě uvidíte spoustu zajímavých míst; a navíc  jízda s maltským řidičem bývá často dosti adrenalinová, tu jen tak někde nezažijete.

S výběrem školy nemohu příliš radit, jelikož jsem to měla v tomto ohledu velice jednoduché; v polovině září, které jsem si vybrala, byla v provozu pouze jediná škola. Alpha School of English, malá školička rodinného typu, jejíž vnější vzezření spíše než jazykovou školu připomínalo omšelý rodinný dům, ve kterém by školu jakéhokoli typu nikdo ani ve snu nehledal. Vnitřní vybavení bylo též skromnější. Sociální zařízení na každém patře tvořila koupelna s vanou, takže Vám v momentech, kdy jste tuto místnost využívali, proudily hlavou myšlenky, jaká asi byla rodina, která se v té vaně kdysi koupávala a proč se její příslušníci přestěhovali kamsi jinam. Ostatní interiéry naštěstí žádné další nemístné představy nevyvolávaly. Třídy byly vybaveny interaktivními tabulemi a notebooky. Výuka probíhá ve škole obvykle od 900 do 1330 hodin, pokud si ovšem nevyberete termín, kdy je na Maltě státní svátek. To pak trávíte ve škole dny pravidelně do 1530, ale zato máte den volna k dobru.

Co se týče výběru kurzu, má volba byla Creative Methodology (Kreativní metodologie). Po pár minutách první lekce jsem zjistila, že to pro mne bude boj. Doporučovaná úroveň anglického jazyka byla o úroveň vyšší než ta má, to bych ovšem neviděla jako tu největší překážku. Jako daleko větší problém jsem shledala fakt, že valnou většinu mé studijní skupiny tvořily 4 vysokoškolské profesorky z Polska, kamarádky. Nejsvětlejším bodem kurzu byla milá Chorvatka Maja, učitelka základní školy. V průběhu téměř celého kurzu mi bylo nejvíce líto sebe, jakožto v oněch okamžicích nejslabšího článku, ale pak také lektorky Mary, před níž stál neřešitelný problém, skloubit metody výuky na vysoké škole a na prvním stupni ZŠ. Předpokládám, že na složení naší skupiny bude Mary vzpomínat dlouhá léta.

Značná část kurzu byla postavena na konverzaci ve dvojicích a já se vždy  těšila jako dítě, až na mě vyjde Maja, jejímžto slovům jsem rozuměla a mohla tak vést smysluplnou konverzaci. Naopak z čeho mi naskakovala husí kůže, byla už jen představa rozhovoru  s Boženou, která si s oblibou nechávala říkat laškovně BO, a která jisto jistě kdysi hodně dávno, ještě na základce, šikanovala své spolužačky. Ke konci týdne, ve čtvrtek, lektorka Mary, žena kyprých tvarů s hustým obočím a dlouhými prošedivělými vlasy, pochopila, že nebude od věci dát dvě elementaristky do dvojice natrvalo. Tak jsme společnými silami připravily část výukové hodiny na téma Typické anglické jídlo, pomáhaly si  při tvorbě prezentace, sdílely navzájem metody, které uplatňujeme běžně v praxi. Z kurzu jsem si odnesla řadu nápadů na výrobu zajímavých pomůcek, naučila jsem se zpracovat film z fotografií a objevila řádku internetových nástrojů vhodných k opakování učiva, které jsem hned po příjezdu začlenila do výuky a které sklidily u žáků velký úspěch.

Týden uplynul jako voda. Přišlo předání certifikátu a krátké loučení. S Majou jsme šly hned po výuce na pláž (plážovým povalečům doporučuji Golden Bay či Mellieha Bay) a pokračovaly v konverzaci a já tenkráte podruhé za celý pobyt měla pocit, že mluvím anglicky s lehkostí a bez zábran.

Poprvé jsem tento pocit zažila ve středu během výletu na ostrov Gozo. Zde jsem se ve výletním vláčku seznámila s milou osůbkou Agnieszkou, osteopatkou polské národnosti žijící na Novém Zélandu, se kterou jsme se u Azurového okna zapovídaly tak, že jsme zapomněly na čas. Z příjemných okamžiků nás vytrhl americký turista, jehož vyslal zbytek zájezdníků, aby nás našel. Návrat do autobusu plného nevraživých pohledů nebyl příliš příjemný, ale když jsem se po půl roce od návštěvy ostrova dozvěděla, že ikona Malty se  zřítila za silné bouřky do moře, jsem ráda, že jsem si blízkost legendární skalní brány, která  byla mimo jiné k vidění ve filmech Souboj Titánů a Hra o trůny, vychutnala.

Návštěvu ostrova Gozo bych vřele doporučila všem, kteří se na Maltu vydají. Na ostrov se dostanete trajektem, ale počítejte s nekonečnými řadami turistů. V případě, že si zájezd na Gozo objednáte v hotelu, můžete se spolehnout na to, že vás průvodce na trajekt protlačí bez delšího čekání. Předem je ovšem dobré si zjistit, co máte v rámci výletu vůbec zaplaceno. Já měla to štěstí, že jsem se  jako jediná ze studijní skupiny dostala k solným polím, tzv. salt pans, což jsou kaskádově postavené vaničky, do nichž se napustí mořská voda a po odpaření se z nich košťaty vymete zbylá sůl.  Dopravila jsem se k nim kouzelným bílým vláčkem, jediným dopravním prostředkem, jemuž je dovoleno se v této oblasti pohybovat.

Určitě byste na svém výletu neměli vynechat prehistorický chrám Ġgantija, jehož stáří se odhaduje na bezmála 6000 let a řadí se k nejstarším chrámům na světě, takže svým stářím předčií i egyptské pyramidy. Když jsme u té historie, podle legend má být Gozo bájný ostrov z řeckých mýtů, kde Odysseus prožil několik let s nymfou Kalypsó. Hlavní město ostrova Gozo, Victoria, také stojí za zhlédnutí a pořízení několika čarokrásných fotografií. Možná město znáte pod starším názvem Rabat, o nějž přišlo v roce 1897 na počest 60. výročí nastoupení anglické královny Viktorie na trůn.

Valletta, hlavní město ostrova Malta je pro Victorii velkou konkurencí.  Na mne nejvíce zapůsobil interiér Katedrály Sv. Jana a Vallettské zahrady Upper Barraka. Do roku 1571 byla hlavním městem Malty Mdina. Procházka tímto historickým klenotem je zážitkem, na který hned tak nezapomenete. Pokud budete mít štěstí, můžete z hradeb zahlédnout kromě Valletty i 225 km vzdálenou sopku Etna na Sicílii.  Dalšími lákadly Malty jsou bezesporu např. Popeye Village - vesnice Pepka námořníka, či malebné rybářské městečko Marsaxlokk. Bohužel ani jedno z posledních dvou  jmenovaných jsem během svého pobytu nestihla navštívit. Pevně ale věřím, že se na Maltu v budoucnu ještě vypravím se svými dětmi, abych je o tu krásu a možnost ocitnout se pomyslně hluboko v historii věků  neochudila. A Vám všem doporučuji, chcete-li se vydat za studiem angličtiny do zahraničí, vyberte si Maltu, budete nadšeni jako já.

Mgr. Irena Juchelková, ředitelka ZŠ a MŠ Strahovice

 

 

Tento článek obsahuje pouze názor  autora. Národní agentura  ani Komise nenesou odpovědnost za jakékoli případné použití informací v článku  obsažených.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1633989600_konference_390x60.jpg
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  1604012400_polar_125x125.jpg
  ucebnice
  anketa
  Měl by stát zavést minimální laťku úspěšnosti u jednotných přijímacích zkoušek na SŠ?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  35%
  33%
  31%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz

  php shell hacklink php shell seobizde.com http://jigoloizmir.wordpress.com/ http://jigolositem.blogspot.com/ jigolo jigolo jigolo exproof etanj armatür okey sohbet süperbahis elitbahis süperbahis rulet masası rulet masası betboo betboo twitter betboo betboo https://www.promosyonbank.com/promosyon-kalem https://www.promosyonbank.com/promosyon-ajanda plak alan yerler bedava canlı mac izle betebet anadolu casino betebet212 betebet betebet bodrum escort mecidiyeköy escort anadolu casino alanya escort esenyurt escort beylikdüzü escort avcilar escort porno izle portville betebet 126 portville satılık villa