zpravy

Školské odbory budou reagovat na jednání koalice o platech

05. 09. 2017

(čtk) Školské odbory se dnes vyjádří k jednání vládní koalice o zvýšení platů učitelů. Členové vlády v pondělí k rozhodnutí nedospěli, v diskusi budou pokračovat za týden. Šéf odborů František Dobšík minulý pátek řekl, že je připraven vyhlásit stávkovou pohotovost, pokud koaliční rada nevyhoví jejich požadavkům. Odboráři trvají na zvýšení platů učitelů o 15 procent a platů nepedagogických pracovníků o deset procent, a to od listopadu. Dohromady požadují 13 miliard korun navíc. 

Podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) požadavky ve školství převyšují možnosti rozpočtu. V návrhu na příští rok vyčlenil na růst platů v celém veřejném sektoru 12 miliard korun. Zvyšovat již schválený padesátimiliardový schodek rozpočtu žádná z koaličních stran nechce. Všechny tři ale zvýšení platů ve školství podporují. Peníze na platy by podle nich mohly jít nejpravděpodobněji z nevyčerpaných rezerv ministerstev a také z peněz, které do rozpočtu proudí díky úspěšnému vývoji ekonomiky. Koalice v pondělí vyzvala odboráře ke klidu a dialogu.

Vyhlášením pohotovosti by se odbory začaly připravovat na stávku. S rozhodnutím o ní ale chtějí počkat na výsledek jednání zástupců vysokých škol. Rektoři se o dalším postupu budou radit ve středu.

Akademici požadují patnáctiprocentní navýšení platů i pro vysokoškolské pedagogy. Navíc chtějí peníze pro doktorandy a na podporu žádaných oborů. Celkem požadují růst svého rozpočtu o 4,5 miliardy korun oproti letošnímu roku, z toho by na platy mělo jít 2,5 až tři miliardy korun.

 

Nízké platy učitelů kritizují odborníci dlouhodobě. Odbory chtějí docílit zvýšení platů v regionálním školství do roku 2020 na 130 procent průměrné mzdy v Česku, která v letošním prvním čtvrtletí činila 27.889 Kč.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_2.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz