zpravy

Matika je kamarádka

11. 09. 2017

To je vzkaz dvaadvacetiletého autora učebnic matematiky, Marka Lišky z Hradce Králové: Jako student gymnázia pomáhal svým spolužákům s vysvětlováním učiva matematiky, když ne zcela porozuměli látce přímo při výkladu v hodinách. Dokázal vytáhnout a sepsat to nejpodstatnější. Pak už zápisky kolovaly po třídě. Tak vznikl nápad napsat učebnici i pro studenty v dalších středních školách. Matematické nadání skloubené se sociálním cítěním tak zúročil a psaním učebnic se chce stát prodlouženou rukou středoškolských učitelů a přiblížit matematiku svým vrstevníkům v gymnáziích, odborných školách i učilištích. 

V současné době tým autorů pod Liškovým vedením napsal Matiku pro spolužáky, sedm tematicky rozdělených učebnic, včetně pracovních sešitů. Opakování ze základní školy – Základní poznatky, Rovnice a nerovnice, Planimetrie, Funkce, Goniometrie a nově Stereometrie a Posloupnosti a řady. Dokončují se další témata a autoři postupně pokryjí veškerou středoškolskou matematiku.

Mnoho učitelů na středních školách v celé České republice učebnice přivítalo právě proto, že jsou psané studentským jazykem a přiblíží tak matematiku širšímu spektru studentů. Z učebnic se mohou připravit na hodiny doma, jsou podrobným průvodcem k pochopení učiva v přátelském duchu. Učebnice a pracovní sešity se používají ve výuce v 65 středních školách a dalších asi 300 škol je má k dispozici ve školních knihovnách. V kabinetech matematiky po Matice pro spolužáky sáhnou i učitelé právě proto, že jsou psány studentským jazykem. Studenti si učebnice pochvalují, že jsou srozumitelné.

Během psaní vznikly i drobné chyby, které jsou autorům vyčítány, a tak se intenzivně pracuje na opravách, se kterými pomáhají i samotní učitelé matematiky. Za pomoc jsou utoři vděční, chtějí mít své učebnice na výborné úrovni, jak po stránce matematické, tak především po stránce srozumitelné.

Marek Liška se svým týmem pokračuje i v dalších předmětech, kterými jsou chemie a fyzika. Věří, že je jejich intenzivní práce ku prospěchu středoškolského učiva nejen v naší republice.

Více informací na www.matikaprospoluzaky.cz.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  1599602400_okentes.gif
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  39%
  34%
  27%
  janacek_2_240x100.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz