zpravy

Pořiďte si školní wi-fi z dotace EU

13. 09. 2017

Interaktivní výuka a technologie digitálního vzdělávání posouvají možnosti škol na novou úroveň. Pro moderní školy je dnes takřka standardem mít vlastní bezdrátovou síť wi-fi, jejímž prostřednictvím se mohou žáci a studenti v hodinách připojovat k širokým informačním zdrojům na internetu. Se školní wi-fi jsou ale často spojeny nemalé výzvy: především nutnost údržby a servisu náročného na čas a finance, nebo obavy o dostatečnou bezpečnost. Novou příležitost pro pořízení moderní wi-fi sítě nebo inovaci té dříve používané poskytnou již brzo dotace Evropské unie.

Zuzana Humajová, expertka na wi-fi sítě společnosti Cisco

  

Jak wi-fi financovat?

Vloni v prosinci byl Radou ministrů schválen projekt WIFI4EU, se kterým přišla Evropská komise. EU se chystá v letech 2017–2019 investovat 120 milionů eur, tedy více než 3 miliardy korun, do bezdrátových wi-fi sítí dostupných zdarma. Žadateli mohou být veřejné instituce a subjekty – projekt se tedy týká také škol.

V rámci dotace bude financováno jak zřízení hotspotů a potřebného vybavení, tak i instalace. Žadatelé budou platit jen za samotné připojení k internetu, jehož minimální rychlost musí být 30 MB/s, a za údržbu vybavení, a to po dobu alespoň 3 let.

Pokud byste se rozhodli žádost podat, váš čas by měl přijít co nevidět – první výzva by mohla být zahájena ke konci letošního roku nebo začátkem roku 2018. Projekty budou vybírány v pořadí podle došlých žádostí, ale tak, aby měly z programu užitek všechny členské státy. Jako bonus by měli být žadatelé ušetřeni zbytečné byrokracie – žádosti budou podávány online a pomocí tzv. voucherů. Kromě projektu WIFI4EU je možné využít financování přes program ITI (Integrované územní investice). V tomto případě se jedná o regionální dotace, které mohou využít právě i školy. Například Praha považuje, v rámci programu ITI, dostupné a kvalitní školství za jednu ze svých priorit. Jak si tedy tu správnou wi-fi síť vybrat?

Peníze až na prvním místě

Při pořizování wi-fi neberte v potaz pouze vstupní náklady, spočítejte si, na kolik vás její provoz vyjde v průběhu let. Rozhodně je rozumnější pořídit si kvalitnější zařízení, u kterého se předpokládá, že nebude vyžadovat opakovaný servis, jako se to může stát u zařízení, která jsou navržena do domácností.

Při pořizování berte v úvahu také to, na kolik vás správa vaší wi-fi sítě vyjde. Starší zařízení často vyžadují přítomnost administrátora sítě přímo v budově školy. Zvolte si tedy takovou síť, kterou bude možné spravovat jednoduše, přehledně a na dálku. Administrátor tak bude moci síť nastavit klidně z vedlejšího města.

Není bez zajímavosti, že třeba moderní systém dálkově spravované wi-fi sítě Cisco Meraki byl původně navržen postgraduálními studenty na Massachusettském technologickém institutu (MIT) v USA – jsou to totiž právě školy a univerzity, které musejí výrazně řešit provozní náklady na obsluhu sítě, a docílit co největší efektivity. Dnes tento systém používá více než 24 000 škol, vzdělávacích institucí a univerzit po celém světě.

Moderní wi-fi nejen, že poskytují správci přehled o používaných školních zařízeních a jejich stavu, ale také umožňují jejich hromadnou správu. Administrátor tedy při případné aktualizaci nemusí nastavovat jedno zařízení po druhém, ale jednoduše aktualizuje nastavení celé sítě. 

Více zařízení a zvyšující se přenos dat

S tím, jak se zvyšuje počet zařízení, která ve škole používají žáci, studenti i učitelé, jde ruku v ruce také zvyšující se přenos dat. Wi-fi zařízení, které bylo pro školy před pár lety naprosto dostačujícím, dnes narůstající objem dat nebude zvládat. Jedním z faktorů je rostoucí role videa v rámci interaktivní výuky. V minulosti žákům stačilo pro přípravu referátu vyhledat informace v textové podobě na webových stránkách, dnes se ale výrazně více prosazuje video. To je přínosem nejen pro studenty, ale také pro vyučující, kterým usnadní výuku a místo suché teorie budou moci studentům danou látku názorně ukázat. Lidé si jsou totiž schopní audiovizuální informace zapamatovat snáze než jen pouhý text. Video lze využít také jako doplnění referátů a tím studentům probíranou látku zpestřit.

Bezpečnost je hlavní výzvou

Na podzim roku 2015 byl mezi 432 českými učiteli a řediteli proveden průzkum, ve kterém 53 procent z nich uvedlo jako největší výzvu související se zavedením wi-fi sítě její zabezpečení. Bezpečnost by tedy měla být rozhodujícím kritériem při výběru vaší wi-fi sítě. Nikdo přeci nechce, aby byla citlivá data studentů zneužita. Je proto důležité zvolit síť, do které lze nejen jednoduše vidět, ale kterou lze také oddělit. V praxi to znamená právě to, že sítě pro studenty a personál jsou vzájemně oddělené – je tedy možné zabránit tomu, aby se jakákoliv nežádoucí osoba dostala k údajům, ke kterým by měli mít přístup jen vybraní zaměstnanci školy, jako je třeba elektronická třídní kniha, hodnocení studentů nebo archiv testů používaných u zkoušek.

Jednou z největších výzev školní wi-fi sítě je zajištění bezpečnosti – pro citlivé informace, studenty i vyučující.

V témže průzkumu vyjádřilo 21 procent ředitelů a učitelů obavy z toho, že budou mít žáci přístup k nevhodnému obsahu. Zvolte tedy zařízení, které lze nastavit tak, aby aplikovalo různá pravidla v závislosti na tom, kde jsou umístěny přístupové body, nebo v závislosti na čase. Školy si tak mohou nastavit, že žáci budou moci přistupovat k Facebooku a dalším sociálním sítím, ale pouze o přestávkách, ve školní jídelně nebo družině, ale nikoliv ve třídách během výuky. Stejně tak lze na základě automatických pravidel a kategorizace webů zajistit, aby se studenti nedostali na webové stránky s obsahem pro dospělé, na weby s nelegálním softwarem nebo jiným závadným obsahem.

Chcete se dozvědět, jak může moderní wi-fi síť nastartovat digitální vzdělávání ve vaší škole? Podívejte se na web nebo zavolejte na telefonní číslo: +420 221 435 111.

 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_2021.png
  reklama
  1604012400_polar_125x125.jpg
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  36%
  35%
  29%
  dts 2021_web.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz

  php shell hacklink php shell seo instagram takipçi satın al php shell grandpashabet baymavi baymavi giriş kalebet lidyabet http://jigoloizmir.wordpress.com/ http://jigolositem.blogspot.com/ http://jigolofan.blogspot.com/ http://jigoloblogu.blogspot.com/ http://jigoloolmak.wordpress.com/ exproof etanj armatür okey sohbet cialis