zpravy

Novým rektorem liberecké univerzity bude Miroslav Brzezina

24. 10. 2017

(čtk) Rektorem Technické univerzity Liberec bude Miroslav Brzezina z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Akademický senát mu dnes dal přednost před druhým kandidátem - současným prorektorem Pavlem Němečkem. V hlasování Brzezinu podpořilo 11 z 20 přítomných senátorů. Pokud dnešní volbu potvrdí prezident Miloš Zeman, ujme se nový rektor funkce od 1. února 2018, a bude tak v pořadí desátým v historii liberecké univerzity, řekla mluvčí školy Jaroslava Kočárková. 

Brzezina oslaví v listopadu 56. narozeniny. Je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na Technické univerzitě v Liberci pracuje od roku 1993. V letech 2008-2015 byl děkanem Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. V současné době je jejím proděkanem.

"Čeká mě hodně práce. Je na co navazovat, ale je také třeba řešit některé záležitosti jinak," poznamenal nově zvolený rektor. Škola by se podle něj měla více soustředit na základní výzkum. "Nemůžeme bádat pouze v tom, co nám firmy zadají. Kdo jiný než univerzita má rozvíjet výzkum, jenž přináší základní teoretické poznatky, které obor, ale ve svém důsledku i praxi posouvají dále," uvedl Brzezina ve svém volebním programu.

Z čela univerzity odchází po dvou volebních obdobích Zdeněk Kůs, který byl rektorem od února 2010. Podařilo se mu realizovat dvě největší investiční akce v historii školy, na kterých začal pracovat ještě jako prorektor. V kampusu vyrostl moderní ústav pro nanomateriály a pokročilé technologie za zhruba 800 milionů korun, pak přibyl i výzkumný, vývojový a výukový komplex G za půl miliardy korun. Obnovou za stamiliony postupně prošla i řada původních budov v kampusu.

Kůs na univerzitě zůstává, čemu se bude věnovat, zatím neřekl. Zhruba před dvěma týdny jej ale vláda jmenovala místopředsedou Technologické agentury ČR. "Je to jedna ze dvou klíčových agentur této země, které mají koncentrovat a poskytovat peníze na výzkum. Technologická agentura je zdrojem peněz pro mnoho výzkumných pracovišť a to i těch, která jsou ve spolupráci s průmyslem v České republice. Ročně rozděluje kolem čtyř miliard korun," řekl Kůs.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_2021.png
  reklama
  1604012400_polar_125x125.jpg
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  36%
  35%
  29%
  dts 2021_web.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz

  php shell hacklink php shell seo instagram takipçi satın al php shell grandpashabet baymavi baymavi giriş kalebet lidyabet http://jigoloizmir.wordpress.com/ http://jigolositem.blogspot.com/ http://jigolofan.blogspot.com/ http://jigoloblogu.blogspot.com/ http://jigoloolmak.wordpress.com/ exproof etanj armatür okey sohbet cialis