zpravy

Odbory připravily petici za další zvýšení platů učitelů

30. 10. 2017

(čtk) Školské odbory připravily petici za další zvyšování platů učitelů, petice se  začala podepisovat. Platy ve školství by podle odborů měly v roce 2020 dosáhnout 130 procent průměrné mzdy. Apelují v ní na budoucí vládu, aby na ně zajistila peníze. V tiskové zprávě o tom informovala Českomoravská konference odborových svazů. 

Smyslem společné petiční akce Českomoravského odborového svazu pracovníků školství a Vysokoškolského odborového svazu je podle nich připomenout politikům, aby začali plnit to, co slíbili. "Letošní listopadové zvýšení platů je záplatou na neutěšenou situaci, kdy nenastupují do škol mladí vystudovaní pedagogové a z řádného platu neuživí rodinu, takže jdou za jinou, i méně kvalifikovanou, avšak lépe ohodnocenou prací," uvedl předseda školských odborů František Dobšík.

Strany, které vytvoří vládní koalici, by podle odborářů měly potvrdit, že školství je pro ně prioritou. Programové prohlášení vlády by podle nich mělo obsahovat přehledná a termínovaná opatření, jak slibované cíle, včetně finančních, zabezpečit.

Odbory žádají, aby financování školství bylo srovnatelné s vyspělými zeměmi EU, které dávají na obor průměrně šest procent HDP ročně. Platy učitelů by měly být v roce 2020 podle odborářů 130 procent průměrné mzdy. V současné době, kdy byla průměrná mzda na konci pololetí 29.346 korun, by to znamenalo asi 38.150 korun.

Polovina pedagogů na prvním stupni základních škol má plat pod 29.671 korun, medián jejich kolegů na druhém stupni a středních školách byl o 11 korun vyšší. Medián učitelů na vysoké škole byl loni 37.407 korun. Vysoké školy chtějí přidat peníze nejen na platy, ale i na stipendia doktorandů a podporu společensky žádaných oborů.

 

Na začátku září letošního roku školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost, ukončily ji před měsícem poté, co vláda navýšení platů schválila. Od listopadu učitelům ve veřejném školství přidala 15 procent. Vysoké školy chtěly protestovat za navýšení rozpočtu, vláda jim slíbila navíc tři miliardy.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_2021.png
  reklama
  1604012400_polar_125x125.jpg
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  36%
  35%
  29%
  dts 2021_web.jpg
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz

  php shell hacklink php shell seo instagram takipçi satın al php shell grandpashabet baymavi baymavi giriş kalebet lidyabet http://jigoloizmir.wordpress.com/ http://jigolositem.blogspot.com/ http://jigolofan.blogspot.com/ http://jigoloblogu.blogspot.com/ http://jigoloolmak.wordpress.com/ exproof etanj armatür okey sohbet cialis