zpravy

Den učitelky střední školy s moderními technologiemi

28. 11. 2017

Jak vypadá každodenní pracovní náplň učitele s využitím moderních technologií? Abychom vám dokázali, že z cloudových technologií nemusíte mít noční můry, vyzpovídali jsme přímo jednoho ze zástupců učitelů, Irenu Uluçay ze Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno, která používá pro svou práci platformu Microsoft Office 365.

Paní inženýrko, jak začíná váš běžný pracovní den?

Jakmile přijdu do práce, odložím si kabát a vyměním boty, zapnu svůj počítač. Mám docela štěstí, že mi pan ředitel pořídil nový. Nejprve se samozřejmě musím přihlásit.

Je těžké pamatovat si tolik hesel do různých systémů, že?

Ne, u nás ve škole se už nemusíme přihlašovat do každého systému samostatně. Proto se velmi lehce dostanu i do portálu Office 365, který si spustím přes internetový prohlížeč. Dříve jsem v tom měla zmatek. Do každého školního produktu jsem používala jiné heslo a několikrát za rok jsem je všechny musela měnit.

Pak asi přijde na řadu pošta…

Přesně tak. Druhým klikem otevřu poštu. Většinou zde mám spoustu pracovních e-mailů a také zprávy od žáků a rodičů. Nyní mám e-mailovou schránku o velikosti 50 GB a všichni žáci mají svůj školní e-mail, který je jednoznačně identifikuje, už si nemusím lámat hlavu, kdo se skrývá třeba za adresou „beruska@seznam.cz“. Moc se mi líbí synchronizace „online“ obsahu a klasické pošty. Vše navíc probíhá na pozadí, takže mě neruší žádné aktualizace.

Jak ukládáte a sdílíte data?

Řekněme, že jako další úkol musím vyřídit e-mail od pana ředitele. Prosí mě o zaslání dokumentů, což nyní není žádný problém. Jedna z ikon na pásu Office 365 je OneDrive – cloudové úložiště o velikosti 1 TB, kde mám doslova všechno důležité. Je přístupné po přihlášení k účtu z každého počítače, takže mi ubyl počet „flešek“. Znáte to, někdy jsem zapomněla, na kterou z nich jsem si dokument nahrála nebo která verze dokumentu je ta aktuální, a pokud jsem flešky navíc třeba zapomněla doma, tak…

Zmínila jste, že přes portál komunikujete i se žáky.

Samozřejmě. Ty tam jsou výmluvy typu: „Nemohl jsem vypracovat úkol, protože na mém počítači nefunguje Office.“ Díky zakoupeným licencím jej mohou žáci naší školy instalovat na svůj vlastní počítač doma.

Pomocí právě takových aplikací můžete sdílet soubory nejen mezi žáky, ale i mezi učiteli?

Ano, umožňuje nám to například v jednu chvíli odkudkoliv pracovat na společném dokumentu. Všichni vidíme kdo, kdy a jaké úpravy provedl. Tato funkce se mezi mými kolegy osvědčila i při tvorbě nových výukových materiálů.

Vraťme se zpátky k průběhu vašeho dne. Co se děje po vaší kontrole pošty?

Většinou kontroluji společný intranet Sborovna, jestli se zde neobjevily aktuality zadané mými kolegy. Pokud třeba zjistím, že zde přibyly informace o školním výletu, hned je přepíšu do intranetu své třídy, kam mají přístup žáci. Pak kliknu na dlaždici Bakaláři, kde zapíšu první hodinu, a poté vyrazím do třídy.

To tedy byly administrativní úkoly. Používáte ale technologie i ve třídě?

Jistě, tam je postup podobný. Stačí zapnout počítač a dvakrát zadat stejné heslo. Než doplním absenci, většinou vyzvu žáky, aby se přihlásili do svých účtů Office 365 a otevřeli si OneNote školní sešity.

Jak se vám, a především žákům pracuje s OneNote?

Pro mě to není až takový rozdíl a pro žáky, kteří mají většinou k technologiím mnohem blíže než já, také ne. Je to vlastně školní sešit nabízející spoustu funkcí pro učitele i žáky. Já v něm mám připravené podklady pro výuku, žákům zase umožňuje přístup k vybraným dokumentům, s nimiž mohou pracovat samostatně i ve skupinách. Sešity máme sdílené i mezi učiteli, společně si připravujeme výukové materiály a sdílíme příklady či testy.

Používáte nástroje Office 365 též k testování žáků?

Ano. Řekněme, že zbývá 10 minut do konce hodiny a já si chci ověřit, jestli si žáci látku zapamatovali. Přes nástroj Forms mohu spustit předpřipravený krátký test. Vypracování žákům trvá asi 3 minuty, takže stihneme i zkontrolovat odpovědi. Funkce statistiky odpovědí dávají rychlou zpětnou vazbu o tom, co jsme zvládli a co ještě zopakovat, což vnímám jako cennou pomůcku pro učitele.

Jsou i situace, kdy vám Office 365 nestačí?

Například když chceme upravit kontingenční tabulky a grafy v Excelu nebo použít hromadnou korespondenci v aplikaci Word. Jak už jsem ale říkala, licence, které má naše škola k dispozici, lze používat i na domácích zařízeních žáků a učitelů. Když se jedná o nějaký složitější úkol nebo když žáci chtějí pracovat s poštou přes aplikaci Outlook nainstalovanou ve svém počítači, mohou. Mohu říci, že mi Office 365 za dobu, co jej používám, rozhodně zjednodušil učitelský život v oblasti práce se školní dokumentací.

Nebojte se změn, mohou pomoci i vám. SoftwareONE dlouhodobě podporuje rozvoj moderních technologií a výuky ve školách. Budeme rádi, když se budeme podílet i na vašem příběhu.

 

www.softwareone.cz

 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/tesco.gif
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama

  ondrejov_125x125.jpg
  ucebnice
  okentes2018-a.jpg
  anketa
  Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  52%
  28%
  20%
  1537912800_termaly_losiny.jpg
  © Copyright 2010 - 2016 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: diversite.cz