zpravy

Petici za kvalitní podmínky vzdělávání podpořilo přes 23 000 lidí

10. 01. 2018

(čtk) Petici, která požaduje kvalitní podmínky ve vzdělávání, podepsalo přes 23.000 lidí. Inicioval ji Českomoravský odborový svaz pracovníků školství a Vysokoškolský odborový svaz, jehož zástupci ji předali senátorům. Petice mimo jiné požaduje po vládě, aby zvýšila platy učitelů a o třetinu také výdaje na vzdělávání. 

Představitelé školských odborů v pátek ráno seznámí se svými požadavky také premiéra Andreje Babiše (ANO). Setkají se s ním na úřadu vlády. Smyslem petice je upozornit politiky, že úroveň školství na všech jeho stupních nelze zvyšovat bez vytvoření podstatně lepších materiálních podmínek, a to i platových a mzdových, uvedla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová.

"Směřujeme své požadavky hlavně na vládu, ale touto peticí žádáme o podporu také Senát. Protože máme zájem na tom, aby se Česká republika rozvíjela, nelze podle nás opomíjet motivaci učitelů, a to na úrovni mateřských, základních, ale také středních a vysokých škol," řekl v Senátu předseda školských odborů František Dobšík jako zástupce petičního výboru.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který býval odborářským předákem, s požadavkem na vyšší platy učitelů souhlasí. "Vláda se v programovém prohlášení snažila uspokojit všechny. Otázka je, kde na plnění slibů najde zdroje, když chce zároveň snižovat DPH," uvedl předseda horní komory. Platy ve školství se podle Štěcha musejí zvyšovat, protože jsou většinou dlouhodobě podhodnocené.

Petici projedná senátní výbor pro školství. Horní komora se jí s ohledem na počet signatářů bude zabývat také na své schůzi.

 

 


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz