zpravy

Ohlédnutí za Konferencí BEZPEČNÁ ŠKOLA 2018

07. 06. 2018

Program již 4. ročníku Konference BEZPEČNÁ ŠKOLA (24. 5. 2018, NTK Praha) byl sestaven tak, aby odpovídal aktuálním problémům dnešní doby.  „Celodenní program každého ročníku našich konferencí je pestrý a dodává malé ochutnávky různých bezpečnostních problematik. Vždy chceme inspirovat, dodat nové nápady a osvěžit znalosti všech účastníků a dovolím si říci, že se nám to daří“, říká ředitel Ing. Aleš Beneš, ze společnosti Mascotte, s. r.o., která tyto konference již čtvrtým rokem zajišťuje. Tedy co přesně nabídla Konference BEZPEČNÁ ŠKOLA 2018? 

Posluchače přivítal PhDr. Ondřej Andrys, MAE, náměstek ústředního školního inspektora ČŠI (ČŠI opět převzalo záštitu nad konferencí) a Ing. Martin Svoboda, ředitel NTK, který hned na úvod podotkl, že dnešní studenti bohužel nedokáží rozpoznat realitu od fikce. Což se ukázalo v panelu RIZIKOVÉ VIRTUÁLNÍ KOMUNIKACE. Julia Helena Szymanská z Avastu, která se spolu se známým českým youtuberem Jirkou Králem podílí na vzdělávacím projektu pro školní děti „Buď safe online“, upozorňovala na fakt, že si děti již ve věku 9–13 let dopisují on-line s lidmi, se kterými se nikdy nesetkali. Používají v průměru 2–3 internetové sítě a všichni víme, že dostat se na tyto sítě mohou osoby až od 15 let. PhDr. Ladislav Spurný z Odboru školství a mládeže Oddělení krajského vzdělávání Olomouckého kraje zmiňoval problém v komunikaci (asi zásadním problému dnešní doby), apeloval na rodinu, na komunikaci v rodině!  Předpremiéra filmu Na hory společnosti Seznam.cz vyvolávala v sále emoce. Pan Martin Kožíšek, manažer pro internetovou bezpečnost Seznam.cz a jeden z autorů projektu „Seznam se bezpečně“ sdělil, že problém vydírání dětí na internetu není zas tak výjimečné a týká se přibližně osmi procent dětí, přičemž jen dvě procenta z nich se svěří svým rodičům. Útočníky jsou lidé ve věku 17–25 let, jsou zdatnými uživateli internetu a citově velmi zploštělí, jelikož už v tomto prostředí vyrostli. Opět se tedy dotýkáme problému komunikace v rodině. Pan plk. Mgr. Štěpán Kavan, Ph. D. z Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje k tomu dodává: „Funkce rodiny začala být jiná, ztratil se v ní model rodič – vůdce.“

Tomu ale v samém úvodu Konference ještě předcházely již tradiční panely věnované objektové bezpečnosti – NOVINKY V BEZPEČNOSTNÍCH TECHNOLOGIÍCH a „ASOCIACE BEZPEČNÁ ŠKOLA – NUDNÁ PREVENCE NEBO ADRENALIN KRIZOVÉ UDÁLOSTI?“, čímž byla především myšlena prevence jako základ bezpečnosti a její nesporný vliv na předcházení možným bezpečnostním rizikům.

 V panelu BEZPEČNOST A VZDĚLÁVÁNÍ PEDAGOGŮ upozornili zástupci Hasičského záchranného sboru ze Zlínského a Ústeckého kraje na výukový materiál pro 2. stupeň ZŠ – HASIČI PRO ŠKOLY, interaktivní komplexní materiál k ochraně člověka při mimořádných událostech, s cílem aby tato digitální forma děti bavila a nutno podotknout, že materiál je opravdu zdařilý. Formou soutěžních her v oblastech řešení krizových situací, brannosti, vlastenectví a znalostí vlastní historie se aktivně zabývá i Krajské vojenské velitelství Ostrava, které již třetím rokem realizuje projekt přípravy obyvatel k obraně státu (POKOS).

Program konference byl opravdu nabitý, přednášelo 25 mluvčích, nabídl vyvážený podíl teoretický
a oborných přednášek. Shlédnout je můžete zpětně i Vy, a to přímo na konferenčních stánkách.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  dekra_125x125-s.jpg
  1597960800_mascotte_125 x 125.jpg
  ucebnice
  1599602400_okentes.gif
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  41%
  33%
  27%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz