zpravy

Plaga: Návrh na rozšíření pravomocí krajů k SŠ není dobrý

12. 11. 2018

(čtk) Ministr školství Robert Plaga (ANO) zřejmě nepodpoří stávající podobu návrhu Karlovarského kraje, podle kterého by kraje měly mít možnost schvalovat předpokládané počty uchazečů o výuku v jednotlivých oborech vzdělání. Podle legislativního posudku ministerstva školství není návrh dobře připraven, řekl Plaga na dotaz ČTK. Předlohu nejprve posoudí vláda, rozhodnou o ní zákonodárci. 

"Toto není asi úplně dobře zpracovaný návrh, alespoň z pozice legislativy ministerstva školství," řekl. S kraji chce nicméně diskutovat o tom, jak by měla vypadat struktura oborů. Souhlasí s tím, že kraje mají mít možnost nabídku ovlivňovat. Už nyní to podle něj jako zřizovatelé škol dělají.

Počty přijatých uchazečů podle důvodové zprávy návrhu nyní stanoví ředitelé středních škol a zřizovatelé nemají zákonnou možnost jejich záměry ovlivnit. Do zákona proto kraj navrhl přidat jednu větu, podle níž by kraj mohl předpokládaný počet přijatých podmínit svým schválením. Důvodem je podle krajů to, aby se obory přiblížily požadavkům trhu práce. Kraje by tak mohly podle zdůvodnění rozhodovat, jaké obory budou školy nabízet a kolik uchazečů do nich přijmou v souladu s jednotlivými krajskými strategiemi středního školství proti pohledu ředitele školy.

 

Zákonodárnou iniciativu Karlovarského kraje kritizovala například obecně prospěšná společnost EDUin. Podle ní by systém neměly ovlivňovat tolik kraje, ale spíš demografické a ekonomické analýzy Národního vzdělávacího fondu a Národního ústavu pro vzdělávání.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz