zpravy

UK chce zapojit své odborníky do řešení problémů ČR

19. 02. 2019

(čtk) Univerzita Karlova chce zapojit své odborníky do řešení celospolečenských problémů. Vedení školy proto připravilo diskusní platformu, která má za cíl formulovat různé návrhy na zlepšení života v ČR. Projekt se jmenuje Česko! A jak dál? Odborníci se v něm budou věnovat zhruba deseti různým tématům, jako jsou třeba exekuce, bezpečnost, vzdělávání, zdraví a stárnutí nebo nedostatek vody v přírodě. Projekt by měl trvat asi rok a půl, řekl rektor univerzity Tomáš Zima. 

"Chceme nabídnout pomoc a zapojit se do řešení problémů, které naši společnost a zemi trápí. Mým cílem je formulovat cestu a návrhy, jak v jednotlivých problémech postupovat dál a jak je řešit. To by měl být hlavní výsledek diskusí, které povedeme napříč tématy i regiony," uvedl Zima.

První debata se podle něj uskuteční v úterý v Ústí nad Labem a bude o problematice exekucí. "Je to problematika, která se dotýká zhruba necelých deseti procent obyvatel České republiky a v Ústeckém kraje je to 18 procent. Naší snahou je na jedné straně informovat veřejnost, studenty na některé základní věci, jak být opatrný a nedostat se do dluhové pasti a spirály, která je s tím spojená," řekl rektor. Diskuse se podle něj zúčastní mimo jiné předseda Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil a zástupci ministra spravedlnosti i neziskových organizací.

Odborníci budou takto navštěvovat postupně různé regiony a věnovat se různým tématům. Mezi dalšími budou například bezpečnost či nedostatek vody v přírodě. "Snahou je využít potenciálu našich odborníků ve spolupráci s lidmi mimo Univerzitu Karlovu (k tomu), jak přispět k řešení problémů, které se týkají většiny, nebo skoro každého občana České republiky," dodal Zima. Kromě besed se podle něj k projektu připravují také webové stránky.

 

O možných návrzích na řešení problémů chtějí zástupci univerzity následně jednat se zástupci regionů i státu. Projekt podle Zimy potrvá zhruba do jara příštího roku.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz