zpravy

Zabezpečení poškozené školy v Jablonci přijde až na 25 mil. Kč

25. 02. 2019

(čtk) Zabezpečení Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou, která se loni v listopadu při rekonstrukci částečně zřítila, přijde podle odhadů na 18 až 25 milionů korun. Práce by měly začít příští týden a trvat mohou až tři měsíce. Dodavatelem ocelové konstrukce, která památkově chráněnou budovu zpevní, je Metrostav. S podobnými případy má firma zkušenosti. Silnici kolem školy bude možné pro dopravu otevřít zřejmě až v polovině května, řekl  náměstek hejtmana Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).

Budova byla poškozena při výstavbě centra odborného vzdělávání. Škola je kvůli stavbě prázdná. Rekonstrukce odhalila v budově školy vážné narušení statiky konstrukcí, kvůli kterému se zřítila část zdi v prvním a druhém patře budovy. Situaci zhoršil těžký mokrý sníh, který zatížil střechu. Proto se kraj, který je investorem, dohodl na uzavření Podhorské ulice kolem školy, která je součástí silnice I/14. Podle odbornice na statiku Hany Gattermayerové byly příčinou havárie zřejmě špatně odvedené práce na úpravách v budově v 80. letech minulého století. Nezavinil ji dodavatel stavby, o slabinách budovy nemohl vědět, vše skrývaly omítky.

"Zvažovali jsme tři varianty, co s tím dál. Zvažovali jsme totální demolici, částečně projekt centra vzdělanosti předělat nebo ho zachovat," řekl Tulpa. Celkové náklady na sanaci poškozené budovy se odhadují na 92 milionů korun, demolice a výstavba nové by přišly na dvojnásobek. I proto padlo rozhodnutí školu zabezpečit a pokračovat v zahájené výstavbě centra odborného vzdělávání. Studenti by se tak podle Tulpy navzdory komplikacím měli do školy vrátit podle původních plánů 1. září 2020. "Jsem rád, že se bude pokračovat v rekonstrukci, zachraňujeme jedinečné obory v celé republice," doplnil Martin Kubáč, ředitel školy, v níž se učí pasíři a další profese, které potřebuje místní bižuterní průmysl.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/muvs_390x60_6.png
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  1543878000_mikroskop.gif
  linka-bezpeci_125x125.png
  ucebnice
  anketa
  Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  38%
  34%
  28%
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz