Češtinářka: Meziroční změny neúspěšnosti v maturitních testech jsou normální
17. 5. 2022
(čtk) Mírné meziroční změny v neúspěšnosti u maturitních testů jsou podle mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka a literatury Veroniky Valíkové normální. Závisí na nastavení testů a složení maturantů, kteří je dělají. Zhruba desetiprocentní neúspěšnost u testů z češtiny považuje za přiměřenou. O úrovni vzdělávání podle ní testy mnoho neříkají, protože jsou jen jednou z několika částí maturity.
Organizátor maturitních testů Cermat dnes v tiskové zprávě oznámil, že letos v květnu u testů neuspělo 13,7 procenta těch, kteří šli ke zkouškám poprvé. Loni to bylo 11,2 procenta, před třemi roky 14,1 procenta. Neúspěšnost u povinného maturitního testu z češtiny podle Cermatu meziročně stoupla ze 4,7 procenta na 9,4 procenta, a je tak srovnatelná s roky 2017 až 2019.
Za rozdíly mezi výsledky z jednotlivých let není podle Valíkové třeba hledat nic zvláštního. "Neúspěšnost souvisí s nastavením testu, složením maturantů - nikdy se nedá přesně odhadnout," řekla.
Výsledky z češtiny podle ní odpovídají testu. "Těžko říct, zda byl (pro maturanty) náročnější než loňský. Byl určitě méně pestrý a bylo tam možná více otázek zaměřených na znalosti než ve dvou covidových letech," uvedla. "Pokud je neúspěšných do deseti procent, nepovažuji to za problém. Naopak, je to zdravé," shrnula.
O úrovni vzdělávání podle ní testy mnoho neříkají. Domnívá se, že mají prověřovat základní dovednosti a fungovat jako vstupenka k dalším částem maturity.
Výhrady vyjádřila k době předání výsledků školám a studentům. Žáci psali testy od 2. do 4. května, Cermat naplánoval předání výsledků školám na neděli 15. května. Žáci je měli obdržet nejpozději dnes. "Výsledky přišly mnohde včera v noci, někde až ráno," řekla Valíková.
K maturitním didaktickým testům se přihlásilo zhruba 73.800 studentů, z nich přibližně 70.100 poprvé. Oproti rokům 2019 a 2020 dostali maturanti novelou vyhlášky na vypracování testů delší čas. V češtině se jim prodloužil o deset minut na celkem 85 minut, v cizím jazyce o stejnou dobu na 110 minut a v matematice o 15 minut na 135 minut. Změnu zdůvodnilo ministerstvo školství tím, že se delší čas osvědčil v minulém školním roce, kdy ho úřad mimořádně prodloužil v reakci na měsíce trvající výuku na dálku.
Podle novely zákona z roku 2020 organizuje Cermat jen didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z češtiny a cizích jazyků se přesunuly na úroveň škol. Slohy se konaly většinou v dubnu, ústní mohou být ode dneška do 10. června, přičemž o konkrétním termínu rozhodli ředitelé škol. V minulém roce se kvůli epidemii covidu-19 povinné slohy a ústní zkoušky z jazyků mimořádně nekonaly. Výsledky testů loni byly nejlepší od roku 2013, kdy u nich neuspělo 10,5 procenta maturantů.