Firma Walk on Water vyvinula hasební deku, využívají ji i pracoviště AMU
7. 1. 2025
(čtk) Středočeská firma Walk on Water vyvinula hasební deku Foga, kterou mohou podle ní snadno použít i laici. Funguje jako chladicí krytí, kyslíková bariéra a tepelný štít. Dokáže stínit žár a absorbovat kouř. Využívají ji i pracoviště Akademie múzických umění v Praze (AMU), například studia, kde se manipuluje s vysoce hořlavým nitrátovým filmem. AMU tím chce zvýšit požární bezpečnost. Finální výroba deky se odehrává ve Strojírensko-vědeckotechnickém parku v Buštěhradu, kde má Walk on Water pronajaté prostory, informovala za společnost Petra Gottwald.
AMU deky Foga nejprve podle rektorky školy Ingeborg Radok Žádné testovala pro případné využití na svých specializovaných pracovištích – ve spolupráci s pracovištěm Studia FAMU, ve kterém se manipuluje s vysoce hořlavým nitrátovým filmem. "Testování dopadlo úspěšně, a proto jsme se rozhodli zajistit tyto deky do všech provozů školy," uvedl kvestor AMU Tomáš Langer.
Hasební deky budou ve všech budovách AMU, na pracovištích, kde se pracuje s hořlavými materiály, jako je například Studio FAMU nebo katedra fotografie Filmové a televizní fakulty AMU, kde budou ve více kusech. "Práce s nitrátovým filmem představuje skutečnou výzvu. Jsme rádi, že jsme díky spolupráci s AMU mohli ověřit účinnost našich produktů i v tak extrémních podmínkách, kdy Foga nejen že hasí, ale navíc odstíní to, co uhasit nejde, a to je právě i nitrátový film," uvedl Michal Jedlička ze společnosti Walk on Water.
Nitrátový film je velmi specifický materiál, který pro hoření využívá vlastní kyslík. Ten je součástí jeho chemické struktury, a tudíž není možné ze své podstaty nitrátový film uhasit, ale pouze požár odstínit, zamezit jeho rozšíření a počkat, až dohoří.
Deka je napuštěná speciální suspenzí. Dokáže podle Petry Gottwald konkurovat hasebním schopnostem hasicího přístroje a v řadě parametrech ho i překonat. Kromě nitrátových filmů si deka podle firmy poradí například také se vzníceným olejem nebo hořící elektrobaterií. Využívají ji klienti v chemických a elektrotechnických výrobách, laboratořích, výzkumných institucích, v lesnictví, v motorsportu, autoservisech, lékařských ordinacích, restauracích, kancelářích, domácnostech. Na vývoji se podílelo i vestecké centrum Biocev 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, další vývoj pokračuje.
Walk on Water se specializuje na vývoj a výrobu moderních a funkčních řešení v oblasti požární bezpečnosti, chystá představení dalších produktů. Na trhu působí od dubna loňského roku a za tu dobu utržila přes jeden milion Kč. Letos očekává výrazný růst.