Gazdík odvolal ředitelku Cermatu Kleňhovou, důvodem jsou i chyby v hospodaření
24. 5. 2022
(čtk) Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou. Rozhodl se tak kvůli nespokojenosti s fungováním organizace, její pomalosti a neefektivitě hospodaření. Kontrola ministerstva financí podle něj zjistila v Cermatu závažné nedostatky. Kleňhová končí ve funkci k dnešnímu dni a od 25. května bude řízením Cermatu pověřen ministrův náměstek Milan Štábl. Na pozici ředitele organizace vypíše ministerstvo výběrové řízení. Podle Kleňhové nejsou některé publikované informace o fungování Cermatu pravdivé.
Cermat je příspěvkovou organizací ministerstva školství, má na starosti zejména přípravu a hodnocení maturitních a jednotných přijímacích zkoušek.
Odvolání Kleňhové zdůvodnil Gazdík mimo jiné nesouladem Cermatu v plnění úkolů zadaných ministerstvem školství. "Jednoduše řečeno bývalé vedení této přímo řízené organizace se rozcházelo s vizemi řízení, které reprezentuje současné ministerstvo školství. Cermat nenaplňuje očekávání ministerstva školství, je pomalý, liknavý v plnění zadaných úkolů. S takto řízenou organizací nelze vybudovat školství pro 21. století," uvedl.
Za jeden z klíčových problémů Cermatu označil hospodaření. Vedení Cermatu podle něj například několikrát prosazovalo výběrová řízení bez uveřejnění, zatímco ministr prosazuje jejich transparentnost. Kontrola ministerstva financí zadaná v roce 2020 podle něj zjistila "poměrně závažné skutečnosti". Vyplynulo z ní třeba, že 64 z 89 zaměstnanců Cermatu mělo souběžně uzavřené i dohody o provedení práce. Z toho 36 lidí si takto nad rámec platu rozdělilo 5,1 milionu korun, řekl ministr. Výsledky kontroly dostalo ministerstvo školství minulý týden, dodal.
Na kontrolu ministerstva financí podle něj naváže kontrola ministerstva školství, která se zaměří na hospodaření s majetkem a penězi ze státního rozpočtu. Podle výroční zprávy Cermatu z roku 2020 byly náklady na provoz organizace zhruba 250 milionů korun z rozpočtu ministerstva školství.
Náměstek Štábl podle Gazdíka nyní Cermat povede jako krizový manažer. Za jeho hlavní úkoly označil to, aby zjistil skutečný stav v problematických veřejných zakázkách a pracovněprávních vztazích, zorganizoval podzimní maturitní zkoušky, začal připravovat digitalizaci přihlášek pro přijímací zkoušky a přichystal ve struktuře organizace změny pro vedení, které vyjde z otevřeného výběrového řízení.
Kleňhová dnes poukázala na to, že fungování Cermatu v minulých letech ovlivňovaly epidemie covidu-19 a změny v modelu maturitní zkoušky. "Navzdory všem překážkám se nám podařilo vždy zajistit hladký průběh maturit, přijímaček i závěrečných zkoušek, a to zejména díky pracovnímu nasazení zaměstnanců, kvalitnímu technologickému zajištění zkoušek a výborné spolupráci s řediteli a pedagogy ve školách," uvedla. Je to podle ní obrovský úspěch Cermatu. "I s ohledem na práci odvedenou v předchozím období mě mrzí, že některé publikované informace týkající se činnosti Centra a zejména veřejných zakázek jsou vytržené z kontextu, a ne vždy se zakládají na pravdě," dodala.
Kleňhová nastoupila do čela Cermatu od června 2018 za bývalého ministra školství Roberta Plagy (za ANO). Předchozího ředitele Cermatu Jiřího Zíku vystřídala poté, co ho Plaga odvolal z funkce kvůli chybám v maturitních a přijímacích testech. Kleňhová se měla ujmout funkce původně až od prosince 2018. Do čela Cermatu byla vybrána v konkurzu na podzim 2017 za ministra školství Stanislava Štecha (za ČSSD).
Nynější Gazdíkův politický náměstek Plaga sdělil, že i on měl jako ministr k fungování Cermatu zásadní výhrady. Uvedl, že vedení ministerstva loni pod jeho vedením opakovaně jednalo o nedostatečné transparentnosti, účelnosti a hospodárnosti Cermatu při přípravě zakázek k zajištění provozu výpočetní techniky a výrobě maturitních a přijímacích testů.
Někteří kritici Cermatu dlouhodobě tvrdí, že je tato organizace zbytečná a zkoušky by si mohly školy organizovat samy, tak jak to bylo v minulosti. Gazdík dnes naznačil, že s tímto názorem souhlasí. Podmínkou pro to je ale podle něj změna zákona, ve kterém je Cermat definován jako organizátor zkoušek. Připomněl, že současná vláda chce podobu maturit i přijímacích zkoušek změnit. Dokud nebude jasné, jak se zkoušky upraví, tak se Cermat zrušit nemůže, uzavřel.