počkejte prosím, zpracovávám data

Jak mluvit s dětmi o válce? Nová kniha dává návod pedagogům i rodičům

30. 10. 2023 | Komerční sdělení


Od vypuknutí války na Ukrajině našlo v České republice útočiště bezmála 75 tisíc ukrajinských dětí převážně školního věku. Odchodem do bezpečí pro ně však válka neskončila: prožitá traumata je pronásledují ve snech i vzpomínkách, mnohé se také strachují o blízké, kteří zůstali ve válečné zóně. Hrozivé zkušenosti je navíc vzdalují od českých vrstevníků a mohou ztěžovat jejich situaci ve třídě. Překlenout rozdíly v prožitcích českých a ukrajinských školáků nově pomáhá dětská kniha Dívka, která měla oči otevřené. Vyprávění o přátelství ukrajinské dívky prchající před válkou a její české spolužačky má sloužit především jako učební pomůcka při výuce na prvním stupni základních škol. Oblibu ale jistě získá i u rodičů, kteří své děti vedou k aktivnímu zájmu o okolí a k empatii.

Určeno nejen školákům

Kniha Dívka, která měla oči otevřené líčí příběh ukrajinské dívenky Sofie, která se ve své nové třídě setkává s mimořádně vnímavou českou spolužačkou Aničkou. Díky kamarádství, které mezi dívkami vznikne, Anička lépe porozumí potížím, s nimiž se potýkají nejen dětští váleční uprchlíci. Naopak Sofie v Aničce získává podporu v těžkých okamžicích i při přivykání na život v nové zemi. Svou citlivou a přístupnou formou tak kniha přibližuje závažná témata, o kterých se dospělým s dětmi mnohdy mluví jen nelehce.

„Dopady válečných hrůz na psychiku ukrajinských školáků se projevují mnoha způsoby, od zamlklosti, zhoršené pozornosti po sklon k přehnaným úlekovým reakcím. Porozumět tomu, čím si ukrajinské děti prochází, a zároveň jim vyslat vzkaz, že jejich trápení nebereme na lehkou váhu, je jeden z důležitých způsobů, jak s touto situací pracovat,“ říká Mgr. Michal Staněk ze ZŠ Bohumila Hrabala v Praze 8, který se četbu knihy chystá zařadit do své výuky. „Dovedu si zároveň představit, že knížka zafunguje i v rodinném prostředí, například při společném čtení dětí a rodičů,“ dodává.

Publikace, jejíž vznik iniciovalo Generální ředitelství pro spravedlnost a spotřebitele Evropské komise (DG JUST), myslí nejen na čtenáře, pro které je mateřským jazykem čeština. V českém prostředí je proto příběh obou dívek dostupný nejenom v české, ale také v ukrajinské mutaci. Dívka, která měla oči otevřené nese také ukrajinskou stopu: doprovází ji obrázky Anny Sarvirové z Kyjeva. Příběh vyšel celkem ve třinácti jazycích a distribuován bude v tištěné podobě především knihovnám, školám a vybraným organizacím v zemích Evropské unie, kde se nachází početnější komunity ukrajinských uprchlíků. Zkrátka ale nepřijdou ani ostatní zájemci. Těm všem je určena volně dostupná digitální verze.

Pro silnější práva obětí válečných zločinů

Kniha vyšla v rámci rozšíření kampaně Evropské komise s názvem Mějte oči otevřené“, která se zaměřuje na zvyšování povědomí o právech obětí trestných činů v prostoru EU. Cílem kampaně, která vzešla z vůbec první unijní strategie v této oblasti, je informovat oběti trestných činů, jak uplatňovat svá práva – například právo na přístup k informacím či právo na podporu a ochranu v souladu s individuálními potřebami oběti a procesními právy – a kde vyhledat podporu.

S útokem na Ukrajinu vzrostla potřeba ještě lépe chránit práva obětí válečných trestných činů. Podle současných pravidel se na ně totiž vztahují pravidla EU o právech obětí za podmínky, že trestní řízení týkající se těchto trestných činů probíhá v rámci Evropské unie. V červenci 2023 proto Komise přijala návrh revize současné směrnice, která by měla posílit práva všech obětí války.

Více o tématu včetně pdf verzi knihy naleznete ZDE.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny