Jednání komise ke střelbě na FF UK má být neveřejné, shodli se oslovení poslanci
4. 9. 2024
(čtk) Jednání sněmovní vyšetřovací komise k loňské střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy by mělo být neveřejné. Shodli se na tom někteří její členové. Komise se v červenci usnesla, že její jednání budou neveřejná. Rodiče obětí střelby však v prohlášení adresované členům komise vyzývají poslance, by toto své rozhodnutí přehodnotili. Neveřejné podle nich má být pouze projednávání utajovaných skutečností.
"Vzhledem k tomu, že jde o případ maximálně se týkající veřejného zájmu, s tímto vaším usnesením nesouhlasíme a důrazně požadujeme, abyste revokovali vaše usnesení a jednání komise stanovili jako veřejná," stojí v prohlášení.
Podle členky komise a předsedkyně sněmovního mandátového a imunitního výboru Heleny Válkové (ANO) je neveřejné jednání citlivější. Uzavřít jednání před veřejností bylo podle ní dobré rozhodnutí. Podotkla, že původně zastávala názor, aby jednání bylo částečně veřejné. "Ale jsou tam rodiče, pozůstalí, kteří jsou opravdu hodně traumatizováni a čekají raději na ten výsledek, nikoli to průběžné, což by se dalo mediálně zneužít k monitorování jednání vyšetřovací komise," řekla.
Neveřejného jednání se zastává i člen komise Michal Zuna (TOP 09). "To že část veřejnosti si přála otevřené jednání jsme věděli i v okamžiku, kdy komise rozhodla o uzavřeném jednání," sdělil. Dodal však, že pro změnu rozhodnutí komise nevidí důvody.
"K tomu, abychom kvalitní výsledek práce vyšetřovací komise skutečně dodali, potřebujeme detailně vyslechnout vyšší dvouciferný počet svědků a detailně prostudovat (načíst, shlédnout, vyslechnout) opravdu velký objem písemných, obrazových i zvukových podkladů," sdělil poslanec Karel Haas (ODS).
"V této poctivé, mravenčí, objektivní práci by nám případná veřejnost průběžného jednání vyšetřovací komise a medializace průběžného jednání vyšetřovací komise nijak nepomohla, naopak uškodila," dodal. Podotkl, že na neveřejném jednání se komise shodla výraznou většinou hlasů. Za klíčové pokládá transparentně a zcela otevřeně informovat veřejnost o výsledku práce komise.
Při útoku na fakultě loni v prosinci zemřelo 14 lidí a dalších 25 bylo raněno. Členové komise mají podle sněmovního zadání zmapovat tragické události od rána 21. prosince 2023 do konce zásahu složek integrovaného záchranného systému, zejména policie, a mají zásah vyhodnotit.
"Pokud došlo k chybám a nedostatkům na straně ochránců či ochrany bezpečnosti občanů, není myslitelné, aby se takové chyby s nedostatky přešly bez vyvození důsledků a nápravy. Není myslitelné, aby ve vedení bezpečnostních složek státu a dalších orgánů seděl kdokoli nekompetentní a není možné tolerovat případný nepotismus. To samé musí platit i v případě, došlo-li k chybám a nedostatkům na straně GIBS či státního zastupitelství," stojí v textu prohlášení rodičů obětí.