Kapacity brněnských univerzitních kolejí nestačí, zájem převyšuje nabídku o stovky míst
13. 8. 2024
(čtk) Počet studentů, kteří letos žádají o ubytování na brněnských vysokoškolských kolejích, výrazně převyšuje kapacity, jež univerzity nabízejí. Masarykova univerzita eviduje přes 700 neuspokojených žádostí, Vysoké učení technické (VUT) má o 1500 žádostí více, než je volných míst. Velký zájem o bydlení na kolejích zaznamenala také Mendelova univerzita.
Masarykova univerzita rezervace lůžek spustila v několika etapách. Studenti vyšších ročníků, kteří bydleli na kolejích loni, se registrovali již v květnu. Pro studenty, kteří budou nastupovat do prvních ročníků, se rezervační portál otevřel 6. srpna. „Od tohoto data máme ubytovací kapacitu pro nadcházející akademický rok naplněnou," řekl její mluvčí Radim Sajbot. Rezervace lůžek na VUT skončila 17. července, případní zájemci však stále mohou do čtvrtka podávat žádosti pro případ, že se nějaké lůžko uvolní. Registrace na Mendelovu univerzitu na další akademický rok začala již v dubnu, nyní se doplňují poslední volná lůžka, uvedla její mluvčí Tereza Pospíchalová. Volných ponechává univerzita pět procent lůžek z celkových 2700, například pro zahraniční studenty.
I přes vysoký zájem vysokoškoláků o ubytování na kolejích nemá v plánu Mendelova univerzita ani VUT podle mluvčích žádné navýšení kapacit. Počet lůžek se v příštím roce zvýší na Masarykově univerzitě, která vrátí do provozu aktuálně rekonstruované koleje v Kounicově ulici. „Od 1. září 2025 budeme mít díky hotové rekonstrukci zhruba o 600 lůžek více, celkově jich bude přes 4000," uvedl Sajbot. Velké navýšení kapacit Masarykova univerzita plánuje v blízkosti kampusu v Bohunicích. „V tuto chvíli máme schválenou změnu územního plánu a jednáme s městem o koupi pozemku, na kterém by v budoucnu mohly vyrůst dva bloky kolejí pro téměř 1000 studentů," řekl prorektor Masarykovy univerzity Radim Polčák.
Univerzita chce podle Sajbota také koncentrovat kapacity kolejí do menšího počtu areálů, což by zjednodušilo správu a především snížilo náklady na provoz. Znamenalo by to tedy i nižší náklady pro studenty.
Ceník ubytování se na žádné z oslovených univerzit v následujícím akademickém roce měnit nebude. Na Masarykově univerzitě student zaplatí v průměru 164 korun za noc, tedy necelých 5 tisíc měsíčně. Nejlevněji vyjde studenta bydlení v pěti lidech na kolejích Klácelova a na náměstí Míru. Tam stojí měsíční pobyt zhruba 2850 korun. Na VUT se ceník kolejného pohybuje od 122 korun po 209 korun za noc, vysokoškolák tedy zaplatí od 3600 korun po 6270 korun měsíčně. Studenti Mendelovy univerzity si rezervovali lůžka od 120 korun až po 180 korun za noc.