Ke státním maturitám půjde v květnu poprvé 75 609 studentů, meziročně více
23. 4. 2024
(čtk) Ke státním maturitám půjde letos v květnu poprvé 75 609 středoškoláků, tedy o 5,4 procenta více než loni. Povinná je pro všechny maturita z češtiny. Jako druhý předmět si většina vybrala angličtinu. Matematiku si zvolilo 18,2 procenta takzvaných prvomaturantů, je to asi o 1000 studentů více než loni. Vyplývá to z dat na webu Cermatu, který organizuje státní didaktické testy. Maturanti je budou podle Cermatu psát od 2. do 7. května. Včetně těch, kteří například zkoušku opakují, se k jarnímu termínu státních maturit přihlásilo přes 80 000 lidí.
Státní maturita je podle zákona povinná z českého jazyka a literatury, druhý předmět si studenti vybírají mezi matematikou a cizím jazykem. Test z češtiny by mělo v květnu konat 78 190 studentů, z toho 75.609 jsou ti, kteří jdou k maturitě poprvé. Meziročně jde k maturitě z češtiny asi o 3000 lidí více, těch, kteří maturují poprvé, asi o 4000 více.
Angličtinu si jako druhý předmět zvolilo víc než 60 000 studentů, kteří jdou k maturitě poprvé, tedy asi 80 procent. Maturovat z angličtiny bude nejvíc lidí od roku 2011, kdy byly státní maturity zavedeny. Zkoušku z angličtiny si vybírá okolo 80 procent takzvaných prvomaturantů od roku 2021. Ke zkoušce z němčiny a ruštiny se přihlásily stovky studentů, z francouzštiny bude maturovat asi 70 žáků, ze španělštiny asi 150.
Matematiku si zvolilo přibližně 18 procent prvomaturantů i loni. V posledních letech její obliba mezi studenty klesala. Nejvíce maturantů, kteří šli ke zkoušce poprvé, si ji vybralo v roce 2012, bylo jich 40.505. Letos tvoří 55 procent prvomaturantů se zkouškou z matematiky studenti gymnázií. V gymnáziích si volí matematiku asi třetina studentů, kteří se k maturitě hlásí prvně, u ostatních oborů je to letos mezi 11 až 15 procenty studentů.
Podle novely zákona z roku 2020 organizuje Cermat jen didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z češtiny a cizích jazyků se přesunuly na úroveň škol. Slohy se mohou konat spolu s praktickými maturitami od 1. dubna, pro ústní je vyhrazené období od 16. května do 10. června. O konkrétním termínu rozhodují ředitelé škol.
Upravenou maturitu budou mít v porovnání s českými středoškoláky váleční uprchlíci z Ukrajiny, vyplývá z opatření na webu ministerstva školství. Krátká doba pobytu v Česku a jazyková bariéra je podle ministerstva pro studenty limitující. Budou proto moci mít například o 50 slov kratší sloh z češtiny nebo o pět děl méně v literárním seznamu. Při psaní didaktického testu budou také navíc moci použít Pravidla českého pravopisu. Podle dat ministerstva školství se letos k maturitní zkoušce hlásí 480 studentů s ukrajinským občanstvím, z toho 66 žádá o úpravu podmínek maturitní zkoušky.
Didaktické testy Cermat nehodnotí známkami ale procenty a slovy „uspěl“ či „neuspěl“. Výsledky by školám měl podle informací na webu předat do 15. května. Na podzim se budou zkoušky konat v termínu od 1. do 10. září, výsledky těchto testů budou do 10. září.