Kettner (SPD) žádá o navýšení peněz na školství v rozpočtu na rok 2023
29. 11. 2022
(čtk) Ředitelé škol se dostávají do situace, kdy musejí přesouvat peníze z nenárokové složky platu pedagogů na ostatní neinvestiční výdaje nebo na platy nepedagogických pracovníků ve školství. Na dnešní tiskové konferenci to sdělil místopředseda sněmovního školského výboru Zdeněk Kettner (SPD), který v této souvislosti připravil dva pozměňovací návrhy k rozpočtu na příští rok.
První návrh se týká převodu jedné miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy do kapitoly ministerstva školství na ostatní neinvestiční výdaje, tedy na nákup pomůcek pro žáky a na úhradu prvních 14 dní nemocenské pracovníků v regionálním školství. Další miliardu žádá přesunout z rozpočtové rezervy na platy nepedagogických pracovníků.
Vláda Petra Fialy (ODS) na konci srpna schválila nařízení, kterým se od září navýšil základ platu i nepedagogům ve školství, a to o deset procent. Premiér tehdy poukázal na to, že nepedagogičtí pracovníci ve školách nedostali přidáno 20 měsíců a jde o nízkopříjmové skupiny lidí. Podle něj byli podfinancovaní už za předchozí vlády Andreje Babiše (ANO).
Pokud se částka na ostatní neinvestiční výdaje nezvýší, půjde proti roku 2021 o propad o více než 850 milionů korun, uvedl Kettner. "Když si připočteme inflaci, je to vlastně snížení prostředků na druhou," řekl. Ředitelé podle něj v této situaci dopředu avizují, že nebudou odměny pro pedagogy, neboť musí z jejich nenárokové složky platu přesunout peníze.
To platí i pro platy nepedagogických pracovníků. "Vláda aspoň částečně slib splnila tak, že navýšila tabulkové platy, ale i po navýšení jsou určité kategorie pracovníků, kteří zůstávají pod minimální nebo zaručenou mzdou," poznamenal poslanec. Cílem jeho návrhů je podle něj stabilizovat finančně i v oblasti platů české školství tak, aby nedošlo ke snížení kvality výuky.
Kettnerovy návrhy podpořili například předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík nebo prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Podle Dobšíka některé školy například neseženou kvalifikovanou kuchařku za peníze, které stát nabízí.
Sněmovna bude ve středu schvalovat návrh státního rozpočtu na rok 2023 se schodkem 295 miliard korun. Poslanci budou hlasovat o šesti desítkách návrhů na přesuny peněz v celkovém objemu skoro 119 miliard korun. Drtivou většinu z úprav podali opoziční zákonodárci. Přesuny peněz žádají ale i koaliční poslanci. Navrhli jich osm celkem za téměř dvě miliardy korun, z toho 1,1 miliardy má směřovat do školství.