Knihovny a úřad práce začnou spolupracovat na digitálním vzdělávání
24. 6. 2024
(čtk) Do digitálního vzdělávání a posilování dovedností při využívání technologií a elektronických služeb státu se nově zapojí knihovny. Spolupracovat budou s úřadem práce. Mohly by nabízet jeho kurzy, pomoci s osvětou a přispět k rozšíření digitálních schopností návštěvníků. Úřad práce uhradí z evropských peněz proškolení knihovníků v práci s umělou inteligencí, informovali mluvčí úřadu Martin Bušo a Národní knihovny ČR Martina Košanová. Šéfové obou institucí podepsali memorandum o spolupráci.
"Hlavním cílem této spolupráce je využití rozsáhlé sítě veřejných knihoven po celé České republice pro rozvoj digitální gramotnosti a pro vzdělávání v oblasti digitalizace," uvedly úřad a knihovna v memorandu. Podle něj budou úřad a Národní knihovna spolupracovat na vzdělávání i osvětě, a to třeba o kyberbezpečnosti. Úřad se zavázal, že uhradí náklady na kurzy pracovníkům knihoven a umožní jim využít svá vzdělávací střediska. Knihovnám poskytne také výukové i propagační materiály. Národní knihovna by měla zařídit, aby se do digitálního vzdělávání zapojily knihovny po celé zemi. Využít by měla své experty, pracoviště i komunikační kanály k propagování a rozvoji "digitálních kompetencí a gramotnosti". Šířit by měla informace o kurzech i nabídce elektronických služeb státu. Zapojí se sdružení knihoven, svaz knihovníků, asociace knihoven vysokých škol i knihovnická komise asociace muzeí a galerií.
Úřad práce plánuje proškolit v digitálních dovednostech či rekvalifikovat pro takzvaný Průmysl 4.0 do roku a půl kolem 100.000 lidí. Kurzy nabízí ve svém e-shopu www.jsemvkurzu.cz. Zájemcům přispěje až 50 000 korunami. Využít na to může z evropských peněz z Národního plánu obnovy asi pět miliard korun, vyčerpat je musí do září příštího roku.
Podle generálního ředitele úřadu práce Daniela Krištofa se dosud do kurzů na e-shopu přihlásilo přes 25 000 lidí. Největší zájem je o vytváření webů, on-line účetnictví a práci s umělou inteligencí, ale i o získání základních dovedností na počítači. Zájemci nad 55 let tvoří 11 procent uchazečů. "Chtěli bychom přilákat více lidí starších 55 let,“ uvedl Krištof. K tomu by měly pomoci právě knihovny. Šéf úřadu podotkl, že trh práce se díky robotizaci, digitalizaci a umělé inteligenci proměňuje a lidé s "digitálními kompetencemi" mají větší šanci mít dobré místo a vyšší plat. Dodal, že kurzy jsou pro všechny, nejen pro nezaměstnané.
Podle generálního ředitele Národní knihovny Tomáše Foltýna má Česko nejhustší síť veřejných knihoven v Evropě. Označil to za "jedinečnou infrastrukturu" na podporu celoživotního vzdělávání. Knihovny tak mohou návštěvníky propagovat potřebu prohloubit si digitální dovednosti i nabídku elektronických služeb státu, uvedl Foltýn. Poznamenal, že s nástupem umělé inteligence se promění i profese knihovníků. Memorandum počítá s jejich vyškolením.