Kvůli stávce bude zrušena většina výuky na filozofické fakultě v Olomouc
11. 10. 2023
(čtk) Kvůli připojení k avizované stávce vysokých škol bude na Filozofické fakultě Univerzity Palackého (FF UP) v úterý příští týden zrušena většina výuky. Část akademiků zamíří tento den na protestní shromáždění do Prahy. O současné tristní situaci, se kterou se potýkají především humanitní a společenské obory, se bude tento den diskutovat i na půdě fakulty, řekl děkan FF UP Jan Stejskal. Organizaci stávky řeší odbory. Akcí chtějí upozornit především na podle Stejskala nedůstojné mzdy a podmínky pro výuku na vysokých školách.
"Část akademické obce a zaměstnanců se bude účastnit protestního shromáždění v Praze před budovou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, část se setká v olomoucké aule k diskuzi o nynějším stavu a plánování dalšího postupu," uvedl olomoucký děkan a zároveň předseda Asociace děkanů FF Stejskal. "Zapojení je na individuálním rozhodnutí. Zatím máme od odborové organizace zprávy, z nichž vyplývá, že bude v den stávky většina výuky zrušena, o čemž jsou průběžně informováni studenti," dodal.
Zda dostanou akademici z FF UP podporu i od vedení univerzity zatím není jasné. "Na úterní pravidelné poradě pana rektora s děkany všech osmi fakult si většina z nich vzala čas na své vyjádření ke stávce. Pouze lékařská fakulta spolu s fakultou tělesné kultury už během tohoto jednání deklarovaly, že stávku nepodpoří. Ostatní děkani by se měli vyjádřit do konce tohoto týdne," řekl mluvčí UP Egon Havrlant.
Akademici z FF UP a některých fakult Univerzity Karlovy - filozofické, evangelické teologické a humanitních studií - budou v úterý stávkovat celý den. Celostátní hodinovou výstražnou stávku od 14:00 do 15:00 vyhlásil na tento den také Vysokoškolský odborový svaz.
Cílem je prosazení požadavku na posílení financování vysokého školství v Česku v rozpočtu ministerstva školství. "Aktuální stav financování vysokých škol je v těžkém deficitu, jenž je vypočten na přibližně 11 miliard korun. Vzhledem k některým principům vnitřního přerozdělování dopadá krize nejvíce na filozofické, humanitní a sociálněvědní fakulty, kde jsou mzdové podmínky kvalifikovaných zaměstnanců, ale i technickohospodářských pracovníků zcela nedůstojné a hraničící s existenční nouzí," uvedl Stejskal.
Nejen FF UP, ale většina obdobně orientovaných pracovišť má podle něj velmi vážné problémy s udržením specialistů, kteří najdou mnohem lépe hodnocené uplatnění za branami univerzit. "Snad nejhůře jsou na tom zahraniční kolegové, kteří často zvažují odchod z České republiky, jak o tom vypovídají příklad na stránce Hodiny pravdy v anglické sekci. Ztrácíme možnost upoutat talentované osobnosti z nejmladší generace vědců a pedagogů, jež představa studia doktorátu v podmínkách reálné chudoby děsí," řekl.
Podle Stejskala to nejsou raritní případy, ale normální stav, kdy v českých velkoměstech působí experti a expertky s pětiletou praxí a doktorátem za 29 000 korun hrubého. "Tak zkrátka nelze žít, natož rozvíjet naše obory," dodal.
Rozpočet školství na rok 2024 má podle návrhu státního rozpočtu činit asi 269 miliard korun. Rozpočet pro vysoké školství je na příští rok stejný jako letos, a to 30,9 miliardy. Podle členů iniciativy Hodina pravdy, ve které je zapojeno 13 fakult z devíti univerzit v Česku, z toho osm filozofických, představuje stagnace výše rozpočtu pro vysoké školy pokračování dlouhodobého podfinancování univerzit.