MF: Obcím a krajům budou automaticky zvyšovány peníze v RUD na nepedagogy
1. 4. 2025
Obcím a krajům jako zřizovatelům škol budou v rozpočtovém učení daní (RUD) automaticky valorizovány prostředky na nepedagogické pracovníky, a to v závislosti na růstu inkasa sdílených daní. Počítá s tím návrh novely na změny financování regionálního školství, tedy základních, mateřských a středních škol, který je v Parlamentu před ukončením třetího čtení. Na dnešním krajském setkání Svazu měst a obcí ČR v Plzni to řekla Karla Rucká z odboru financování územních rozpočtů ministerstva financí.
Novela má nabýt účinnosti od ledna 2026. Kraje a obce pak budou platit ve školách uklízečky, kuchařky, školníky a účetní. Peníze na ně budou dostávat v navýšeném RUD. Řada měst a obcí dlouhodobě tvrdí, že to má zůstat v gesci ministerstva školství, které už prosazovalo novelu od letošního září, což neprošlo. Cílem navrhované změny, která je podle Rucké v souladu s doporučením OECD, je zrušit dotaci státu a navýšit daňové příjmy obcí a krajů tak, aby si o tom rozhodovaly v samostatné působnosti.
"Prostředky v rámci RUD budou automaticky valorizovány tak, jak vám (obcím a krajům) bude stoupat inkaso sdílených daní," řekla Rucká. Od roku 2013, kdy je v RUD kritérium počtu dětí a žáků, klesly podle ní daně pouze jeden rok, a to za covidu.
V roce 2026 se daňové příjmy obcí a krajů z RUD navýší podle Rucké absolutně o 32,4 miliardy korun. Částka je složená z prostředků rozpočtu ministerstva školství na nepedagogické pracovníky na rok 2025 a dále je tam započtena meziroční tříprocentní valorizace. Obce budou ale muset nově platit také nepedagogy třeba v základních uměleckých školách a střediscích volného času. Systém nebude zakonzervován a ocenění výkonu se bude průběžně aktualizovat nařízením vlády, které bude vydávat ministerstvo školství, řekla Rucká.
"Pokud návrh novely projde legislativním procesem, bude už nutné novou situaci zohlednit v rozpočtu (obcí a krajů), a to jak na straně zvýšených daňových příjmů, tak ve výdajích formou zvýšeného příspěvku na provoz školy," řekla. Ministerstvo školství pokryje ještě prosincové mzdy, které se vyplatí v lednu. "Obce obdrží navýšené prostředky v RUD podle aktuálních dat hned od ledna a bude už na nich zajistit lednové výplaty," uvedla. Výdaje si mohou vypočítat na kalkulačce ministerstva školství.
"Určitě budeme muset vydávat peníze navíc. Stát se postupně snaží přesouvat na obce všechno - od pošt, škol a úřadů. Je to pomalé odsouvání venkova pryč, abychom všichni žili ve velkých městech a na venkově nebyl nikdo," řekl Kamil Hanus (Nezávislí pro Manětín), starosta Manětína na Plzeňsku s 1100 obyvateli. Ministerstvo i stát podle něj prosazují slučování malých škol.
"Odhadujeme, že to bude zvýšení nákladů o 30 milionů a zatím z kalkulací nevidíme, že kompenzace bude ve stejné výši," řekl starosta Tachova Petr Vrána (Volím Tachov). Město zřizuje tři základní a sedm mateřských škol. Starosta Chanovic v Pošumaví s 800 obyvateli Petr Čotek (Sdružení pro budoucnost) uvedl, že obci také vadí, že nebude mít s nepedagogy smlouvy, protože budou zaměstnanci školy.