Ministr Gazdík: proti nepřátelství ve školách - doporučení pro práci se školními kolektivy ve vztahu k ruské agresi vůči Ukrajině
28. 2. 2022
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík v reakci na válečný konflikt apeluje na žáky, studenty, ale i pedagožky a pedagogy, že slovní či fyzické útoky, šikana nebo snad lynčování kohokoliv za příslušnost k národnosti do škol nepatří. MŠMT přidává také několik doporučení pro práci se školními kolektivy ve vztahu ruské agrese vůči Ukrajině a kontakty na odborníky, kteří mohou pomoci. Níže nalazenete také celý dopis ministra školám v této věci.
„Agresivní napadení Ukrajiny ruskou armádou nenechalo chladným prakticky žádného občana České republiky a je jasné, že tento neomluvitelný akt agrese ovlivní více či méně život každého z nás. Válka přináší zlo, mrtvé, zraněné, škody na duších i majetku, a to ruku v ruce s nenávistí, nepřátelstvím a destrukcí mezilidských vztahů.
Chtěl bych Vás všechny tímto naléhavě požádat, abyste věnovali pozornost novým rizikům, která mohou následující dny přinést. Slovní či fyzické útoky, šikana, vzájemné napadání a obviňování, rozlišování národností na „hodné a zlé“, lynčování kohokoliv za příslušnost k národnosti a další jevy, které válečné konflikty provázejí i na územích, kde se neválčí. Je nutné věnovat čas prevenci těchto jevů. V naší zemi lidská práva dodržujeme, respektujeme individualitu a jen pouhá příslušnost k národnosti nesmí být záminkou ke konfliktům“
Petr Gazdík, ministr školství, mládež a tělovýchovy
Doporučení pro práci se školními kolektivy ve vztahu k ruské agresi vůči Ukrajině
- V rámci škol doporučujeme jasně informovat o postoji České republiky.
- Věnujte prosím zvýšenou pozornost žákům ukrajinské, ruské a běloruské národnosti na vašich školách, včetně možnosti ve zvýšené míře využít péči pracovníků školních poradenských pracovišť.
- Zejména ve třídách, kde jsou tito žáci zařazeni, doporučujeme intenzivní cílenou preventivní práci s celým třídním kolektivem. Náplní této činnosti by mělo být především akcentování respektování individuality, dodržování lidských práv a jasné deklarování toho, že národnost nečiní člověka odpovědným za kroky, které realizuje státní režim země, odkud dotyčný pochází.
- Se školními/třídními kolektivy doporučujeme pracovat v rámci osvěty s tématy rovnosti, respektu a tolerance
- Pro metodickou podporu pro práci s kolektivy je možné kontaktovat následující odborníky a odborné společnosti.
Kontakty na odborníky na práci se školními kolektivy
- NPI – Národní pedagogický institut – pro školy vzdělávající ukrajinské, ruské a běloruské žáky nabízí NPI kromě jiného i překlady a tlumočnické služby zdarma.
- Více na Portále podpory pedagogických pracovníků vzdělávajících děti/žáky cizince https://cizinci.npi.cz/kontakty/
- Email: halka.smolova@npi.cz
- META o.p.s. – poradenství pro školy proskoly@meta-ops.cz, tel. 222 521 446
- Klára Havrdová (metodička adaptace), havrdova@meta-ops.cz
- Marta Poeta (metodička workshopů pro žáky ZŠ a SŠ), tel. 774 761 837, poeta@meta-ops.cz
- kontakty na regionální pracoviště a pro jednotlivé vzdělávací stupně: https://www.inkluzivniskola.cz/metodicka-podpora-kontakty
- Centrum Locika, z.ú. – info@centrumlocika.cz; tel. 734 441 233, https://www.centrumlocika.cz/