počkejte prosím, zpracovávám data

Nové centrum využije AI pro výzkum neurodegenerativních onemocnění

14. 11. 2024


(čtk) Pro výzkum neurodegenerativních onemocnění, zejména Alzheimerovy choroby, vznikne nové centrum Clara, které využije umělou inteligenci, kvantové výpočetní metody a superpočítače napříč několika evropskými institucemi. Vědci v centru budou zkoumat, co je potřeba, aby neurony v mozku zůstaly zdravé. Centrum  slavnostně otevřeli zástupci Českého vysokého učení technického (ČVUT) společně se zástupci dalších institucí, které se projektu účastní. Na financování se podílí Evropská unie a Operační program Jana Ámose Komenského. 

Cílem centra je efektivnější studium procesů, které se odehrávají v mozku. Kvantové technologie a umělá inteligence umožní analýzu obrovských objemů dat získaných z molekulárního výzkumu a klinických studií. Díky tomu mohou vědci získat nové poznatky a vyvíjet nové způsoby léčby. Centrum Clara má také přispívat k rozvoji evropského výpočetního a datového systému ve výzkumu mozku.

Alzheimerovou chorobou v Česku trpí odhadem přes 100.000 lidí, ve světě je to kolem 40 milionů lidí, což představuje zhruba dvě třetiny všech případů demence. Choroba narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí, tedy například paměti, myšlení nebo úsudku. Se stárnutím populace nemocných přibývá, v roce 2050 by mohl počet nemocných v ČR podle odborníků dosáhnout 225.000.

Centrum vzniklo na základě konsorcia, jehož koordinátorem je Mezinárodní centrum pro výzkum neurodegenerativních onemocnění (INDRC). Na české straně tvoří konsorcium Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze a Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC). Konsorcium doplňují dvě evropské výzkumné organizace – francouzský Paris Brain Institute a německé Leibnizovo superpočítačové centrum při Bavorské akademii věd a humanitních oborů (LRZ).

ČVUT do centra Clara přispěje expertizou o umělé inteligenci a strojovém učení ve výzkumu neurodegenerativních onemocnění zejména prostřednictvím institutu CIIRC. "Naše odborné znalosti v oblasti výpočetních technologií a strojového učení umožní vývoj pokročilých algoritmů a systémů, které budou schopny analyzovat složitá data z výzkumu mozku a přinést nové poznatky o neurodegenerativních onemocněních," uvedl vědecký ředitel CIIRC ČVUT Vladimír Mařík.

ICRC se chce zaměřit na klinický výzkum biomarkerů Alzheimerovy choroby. Zároveň umožní spojení s jejich mezinárodní studií, do které je zapojena skupina účastníků ve věku 60 až 100 let. V ní zkoumají změny spojené se stárnutím lidského mozku. "Naši vědci přinesou do projektu dlouholeté zkušenosti s molekulárními dynamickými simulacemi proteinů," řekl přednosta ICRC Michal Masařík. Tým Oliviera Colliota z Paris Brain Institute se zaměří na využití umělé inteligence v lékařském zobrazování a modelování mozkových onemocnění.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny