Nové centrum využije AI pro výzkum neurodegenerativních onemocnění
14. 11. 2024
(čtk) Pro výzkum neurodegenerativních onemocnění, zejména Alzheimerovy choroby, vznikne nové centrum Clara, které využije umělou inteligenci, kvantové výpočetní metody a superpočítače napříč několika evropskými institucemi. Vědci v centru budou zkoumat, co je potřeba, aby neurony v mozku zůstaly zdravé. Centrum slavnostně otevřeli zástupci Českého vysokého učení technického (ČVUT) společně se zástupci dalších institucí, které se projektu účastní. Na financování se podílí Evropská unie a Operační program Jana Ámose Komenského.
Cílem centra je efektivnější studium procesů, které se odehrávají v mozku. Kvantové technologie a umělá inteligence umožní analýzu obrovských objemů dat získaných z molekulárního výzkumu a klinických studií. Díky tomu mohou vědci získat nové poznatky a vyvíjet nové způsoby léčby. Centrum Clara má také přispívat k rozvoji evropského výpočetního a datového systému ve výzkumu mozku.
Alzheimerovou chorobou v Česku trpí odhadem přes 100.000 lidí, ve světě je to kolem 40 milionů lidí, což představuje zhruba dvě třetiny všech případů demence. Choroba narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí, tedy například paměti, myšlení nebo úsudku. Se stárnutím populace nemocných přibývá, v roce 2050 by mohl počet nemocných v ČR podle odborníků dosáhnout 225.000.
Centrum vzniklo na základě konsorcia, jehož koordinátorem je Mezinárodní centrum pro výzkum neurodegenerativních onemocnění (INDRC). Na české straně tvoří konsorcium Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze a Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC). Konsorcium doplňují dvě evropské výzkumné organizace – francouzský Paris Brain Institute a německé Leibnizovo superpočítačové centrum při Bavorské akademii věd a humanitních oborů (LRZ).
ČVUT do centra Clara přispěje expertizou o umělé inteligenci a strojovém učení ve výzkumu neurodegenerativních onemocnění zejména prostřednictvím institutu CIIRC. "Naše odborné znalosti v oblasti výpočetních technologií a strojového učení umožní vývoj pokročilých algoritmů a systémů, které budou schopny analyzovat složitá data z výzkumu mozku a přinést nové poznatky o neurodegenerativních onemocněních," uvedl vědecký ředitel CIIRC ČVUT Vladimír Mařík.
ICRC se chce zaměřit na klinický výzkum biomarkerů Alzheimerovy choroby. Zároveň umožní spojení s jejich mezinárodní studií, do které je zapojena skupina účastníků ve věku 60 až 100 let. V ní zkoumají změny spojené se stárnutím lidského mozku. "Naši vědci přinesou do projektu dlouholeté zkušenosti s molekulárními dynamickými simulacemi proteinů," řekl přednosta ICRC Michal Masařík. Tým Oliviera Colliota z Paris Brain Institute se zaměří na využití umělé inteligence v lékařském zobrazování a modelování mozkových onemocnění.