počkejte prosím, zpracovávám data

Obce žádají, aby stát platil nepedagogické pracovníky do konce roku 2025

28. 11. 2024


(čtk) Svaz měst a obcí (SMO) žádá stát, aby změna ve financování nepedagogických pracovníků ve školství začala platit o čtyři měsíce později, tedy až od 1. ledna 2026, řekl předseda SMO František Lukl (STAN), který je zároveň starostou Kyjova. Svaz od roku 2026 navrhuje také úpravu takzvaného rozpočtového určení daní (RUD) tak, aby více peněz získaly od státu obce nad 30.000 obyvatel a zároveň samosprávy dostávaly větší podíl z daně z příjmu fyzických osob.

Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá s tím, že stát bude školníky, uklízečky, kuchařky a další nepedagogické zaměstnance ve školách platit do konce srpna. Od září by zodpovědnost měli převzít zřizovatelé škol, kterými jsou obce a kraje.

"Neumíme si představit, že by se změna měla uskutečnit v průběhu roku. Nikdy se rozpočtové určení daní neměnilo v průběhu roku," uvedl Lukl. Takovou změnu považuje za nesystémovou a nesmyslnou.

Lukl řekl, že v pátek by měl dvoudenní konferenci SMO, která se ode dneška koná v Praze, navštívit ministr školství Mikuláš Bek (STAN). "Věřím, že se s panem ministrem dobereme řešení," řekl Lukl.

Současně s financováním nepedagogických pracovníků chce SMO prosadit i komplexní změnu systému rozpočtového určení daní. Není ale jisté, že návrh stihne projít legislativním procesem včas. Lukl chce proto ještě letos navštívit všechny politické kluby poslanců a návrh znovu představit.

"Nejsem idealista, abych si myslel, že je to tak jednoduché. V tuto chvíli není načteno ani první čtení příslušného zákona. Ale náš návrh jsme představili ministru financí i stínové vládě a finanční experti politických stran ho oceňují," pronesl Lukl.

Současnou podobu rozpočtového určení daní považuje za nesystémovou a nefunkční. Hlavní změnou, kterou se snaží prosadit, je takzvané posílení motivačního prvku. Jde o to, aby obce získávaly podíl z daňových odvodů firem, které sídlí na jejich území. To by mělo samosprávy vést k vytváření nových podnikatelských příležitostí.

Detaily následně na konferenci upřesnil starosta Vestce Tibor Švec (STAN), který předsedá pracovní skupině SMO k návrhu změn RUD. Motivační složka pro obce podle něj již nyní v Česku funguje ve formě podílu na dani z příjmu fyzických osob ve výši 1,5 procenta. Svaz navrhuje zvýšení na deset procent, což by se započtením daně z nemovitosti zvýšilo celkový podíl motivační složky na vlastních příjmech obcí na osm procent, zatímco průměr v EU je 23 procent. Členské státy, které mají vyšší podíl, mají podle analýzy SMO průměrně vyšší hospodářský růst.

SMO zároveň navrhuje úpravy rozdělování peněz od roku 2026 tak, že největším městům neporostou příjmy tak rychle a naopak si polepší obce nad 30.000 obyvatel. "Žádné obci v ČR neklesne příjem ze sdílených daní pod úroveň roku 2025 a nebude to mít vliv na státní rozpočet," řekl Švec.

Zahájení konference SMO se dnes zúčastnil i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Starostům nabídl, že Senát může sehrát roli moderátora pro komunikaci svazu s vládou.

Kromě financování nepedagogických pracovníků a RUD budou představitelé měst a obcí na konferenci hovořit například o digitalizaci státní správy, především o digitalizaci stavebního řízení. Dále o novele zákona o lobbingu nebo o návrhu na slučování menších obcí.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny