počkejte prosím, zpracovávám data

Odborníci z UP sestavili hmatovou hru pro nevidomé, pomůže i při výuce geometrie

5. 11. 2022


(čtk) Odborníci z olomoucké přírodovědecké fakulty sestavili hmatovou hru nazvanou Trojúhelníkové puzzle, která umožňuje nevidomým a slabozrakým dětem lépe pochopit základní zákonitosti geometrie. Hra však může také posloužit jako pomůcka při výuce geometrie na základních školách či v nižších ročnících gymnázií. Katedra experimentální fyziky na svých 3D tiskárnách zahájila sériovou výrobu hry, sdělili zástupci fakulty.

"Naše geometrická hra je primárně určena pro děti se zrakovým postižením, u kterých je velmi důležité povzbuzovat a podporovat geometrii ve vzdělávacích aktivitách. Pro nevidomé děti je totiž obvykle značně obtížné vypořádat se s prostorem a jeho zákonitostmi. Také jejich učitelé a vychovatelé často zanedbávají geometrii mezi školními předměty a považují ji za nesplnitelnou výzvu," uvedla autorka hmatové hry Jana Slezáková.

Trojúhelníkové puzzle obsahuje základní šablonu ve tvaru rovnostranného trojúhelníku, do které se bez překrytí vkládají tři nebo čtyři menší moduly. Úkolem hráče je umístit vybrané moduly tak, aby vyplnily bez překrytí celou šablonu. Sada obsahuje 11 modulů, které se skládají z různých geometrických tvarů.

Puzzle lze zařadit podle autorky do skupiny her s geometrickými náměty, které slouží k rozvoji prostorové a geometrické představivosti, obrazotvornosti, odhadu, orientaci v rovině a v prostoru, tvořivosti a kombinačního myšlení. Hra žáky také učí taktice a strategickému myšlení. Trojúhelníkové puzzle je proto vhodným doplňkem i ve výuce geometrie, doplnila Slezáková, která se didaktikou matematiky a problematikou prostorové a rovinné představivosti u žáků zabývá dlouhodobě.

Hru odborníci konzultovali se zástupci olomoucké organizace slabozrakých a nevidomých, kteří také projevili zájem o hmatovou skládačku pro své prodejny. Podle vedoucí Tyflopomůcek Olomouc Jindřišky Dvorské nejde pouze o hru, ale Trojúhelníkové puzzle dobře poslouží k procvičování hmatu a jemné motoriky.

Hmatová hra je vyráběna pomocí 3D tiskáren na katedře experimentální fyziky přírodovědecké fakulty. Je složena z 13 kusů. Díky této výrobě se tak mohou kdykoliv pozměnit tištěné součásti podle potřeb zákazníka, který si může zvolit velikost hmatových bodů či barvu.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny