počkejte prosím, zpracovávám data

Odborový svaz VŠ vyhlásil na 28. března symbolickou stávkovou pohotovost

24. 3. 2023


(čtk) Vysokoškolský odborový svaz (VOS) vyhlásil na 28. března symbolickou stávkovou pohotovost na podporu protestu humanitních a sociálněvědních fakult, jejichž pedagogové jsou nespokojení se svými výdělky, řekl to předseda svazu Petr Baierl. Do protestu s názvem Hodina pravdy se podle informací na webu zapojí 12 fakult. Protestující požadují pro univerzity více peněz ze státního rozpočtu a zrovnoprávnění tarifů mezd mezi jednotlivými obory na vysokých školách (VŠ). Na Filozofické fakultě (FF) Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL) je podle Baierla v plánu asi i výstražná stávka, protestovat se bude i v dalších šesti českých městech.

"Vyhlášením stávkové pohotovosti dáváme najevo, že situace ve vysokém školství je opravdu vážná. Vysoké školství je podfinancované. Pokud nedojde k vyslyšení požadavků protestujících na humanitních fakultách, může být v krajním případě vyhlášena na těchto fakultách i stávka," uvedl Baierl. Dodal, že ale počítá s tím, že VOS stávkovou pohotovost odvolá ihned po skončení protestu 28. března.

Na 12 fakultách v sedmi městech budou učitelé humanitních a sociálněvědních oborů informovat o svém podfinancování prostřednictvím přednášek a diskuzí. Výuka se tomu přizpůsobí na Fakultě humanitních studií a Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, na JAMU v Brně a na filozofických fakultách Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Masarykovy univerzity v Brně. Organizátoři protestu jsou podepsáni i pod peticí na podporu humanitních a sociálněvědních oborů.

V Olomouci chtějí podle Františka Kratochvíla z VOS učitelé z UPOL stávkovat po dobu jedné hodiny od 13:00 na nádvoří tamní filozofické fakulty, řekl. V Praze se zase podle informací na sociálních sítích plánuje protestní pochod akademiků. Učitelé se sejdou v 15:00 na pražském Náměstí Jana Palacha a půjdou na Hrad.

Vyhlášení stávky má podle Baierla ze zákona dané podmínky. Patří k nim to, že o zahájení stávky rozhodne příslušný odborový orgán, který musí včas oznámit zaměstnavateli důvody a cíle stávky, termín vyhlášení stávky, délku konání stávky a formu stávky.

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) dříve avizoval, že se situací na univerzitách bude zabývat. Zástupci resortu ale upozorňují, že mzdová politika a určování počtu zaměstnanců je výhradně v kompetencích univerzit. Na vzdělávání na veřejných VŠ je letos podle MŠMT určeno 30,9 miliardy Kč, tedy o 2,3 miliardy víc než loni. Další peníze podle Lednové plynou univerzitám z dotací na výzkum a vývoj.

Mzdovou politikou na VŠ se podle ředitelky sekce vysokého školství na MŠMT Radky Wildové nyní zabývá pracovní skupina, jejíž vznik Balaš inicioval. Ve skupině má své zástupce například Rada vysokých škol (RVŠ) a Česká konference rektorů (ČKR). Naopak Asociace děkanů FF ve skupině svého zástupce nemá, přestože na problém ve financování upozornila mezi prvními, řekli dříve předsedové asociace Jan Stejskal a Robert Antonín.

Mluvčí ministerstva Aneta Lednová uvedla, že pracovní skupina pracuje na materiálu, jehož obsahem bude analýza mzdové situace na VŠ a návrhy řešení. Předsedové Asociace děkanů FF a předseda RVŠ Milan Pospíšil  řekli, že je jedním z navržených řešení situace poskytnutí mimořádných financí pro humanitní a společenskovědní obory, a to ve výši zhruba jedné miliardy korun pro tento rok.

Lednová k tomu řekla, že k problematice financování VŠ bude na pondělí 27. března svolané jednání. Bližší informace neuvedla.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny