Odbory v Plzeňském kraji zatím evidují 25 škol, které podpoří výstražnou stávku
15. 11. 2023
(čtk) Krajské školské odbory v Plzeňském kraji zatím evidují 25 škol, které kompletně podpoří celodenní výstražnou stávku 27. listopadu. Jde o základní, mateřské i několik středních škol, řekl dnes Jan Plzák z krajské rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. Všechny se svazu nehlásí a další se mohou rozhodnout ještě do 24. listopadu. Tři pracovní dny před 27. listopadem to musí zaměstnanci škol nahlásit řediteli a podle počtu stávkujících se buď zavře celá škola nebo se zabezpečí částečný provoz. Vedení stávkující školu nahlásí zřizovateli - u základních a mateřských obcím a u středních škol kraji.
"Každý den se hlásí zhruba pět škol. Nejvíc základní, kde je největší problém s PHmaxy (maximálním počtem proplácených hodin výuky) a s tím, že by neměly peníze na systém do budoucna," uvedl Plzák.
Podpora protestu, při němž nebudou školy po celý den učit, je podle něj silná, zejména ze strany asociace základních škol. "Ředitelé gymnázií se vyjádřili tak, že to nechají na jednotlivcích," uvedl Plzák. Dodal, že jeho škola - Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň - do stávky půjde celá, stejně jako třeba největší gymnázium v Plzni na Mikulášském náměstí.
Plzák uvedl, že po podobně rozsáhlém protestu v roce 2016 se do školství začalo dávat více peněz. "Tehdy to bylo kvůli platům jak učitelů, tak nepedagogů, teď je to víceméně kvůli nepedagogům a velmi nízkým platům pracovníků ve školních jídelnách, kde mají kuchařky tak málo, že to skoro vede k likvidaci jídelen a kvalitního stravování, na něž je celý národ hrdý, na Západě to nemají," řekl.
Stávka bude podle Plzáka také kvůli školním vzdělávacím plánům. "Máme už od září rozvržené hodiny, kde se budou dělit, kolik bude výuky a kdo to bude vyučovat. A ministerstvo teď přišlo s myšlenkou, že nám na to dá méně peněz. Ale plány se nedají změnit, musí být vždy na celý rok pro všechny žáky a dá se to měnit až na začátku školního roku," uvedl. Pokud tedy školy dostanou od ledna menší peníze na celý kalendářní rok, tak budou mít víc učitelů, než na kolik dostanou peněz. To je katastrofický scénář, protože se musíme plánů držet, dodal. Školy by pak musely učitele "navíc" platit z odměn, takže by nedostali slíbených 130 procent průměrného platu, už teď to podle Plzáka vychází na 120 procent. Pokud by školy dostaly na vzdělávací plány méně peněz, byli by učitelé na stejných penězích jako předloni.
Plzeň bude mít informace o podpoře stávky od základních a mateřských škol koncem týdne. "Věříme, že se zapojí pouze jednotlivci, nikoliv celé školní kolektivy a školy budou schopny péči o děti a žáky zajistit. Už jsme oslovili volnočasová centra s prosbou o zajištění možnosti náhradního programu pro žáky prvního stupně," řekla mluvčí města Eva Barborková. Městské obvody plánují 21. listopadu koordinační schůzku se školami a nejpozději 22. listopadu budou informováni rodiče o režimu v každé škole.
Informace o počtu škol bude mít kraj podle mluvčí Evy Mertlové do pátku 24. listopadu. "Paušální snížení PHmax o 15 procent u všech středních odborných škol neodráží realitu a rozdíly, které v tomto segmentu panují. Návrh je nepromyšlený a nedostatečně prodiskutovaný s odborníky. To vše se navíc děje v období výrazného nárůstu počtu žáků na středních školách," uvedla. Předpokládá se vyšší potřeba dělení tříd na skupiny a s tím související nárůst počtu hodin pro školy. Zásadní problém je méně peněz pro nepedagogické pracovníky kvůli škrtům neobsazených tabulkových míst, to ohrožuje provoz škol, zejména školní stravování, dodala.