počkejte prosím, zpracovávám data

Orgány Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR vyzývají ředitele, aby odstoupil

14. 2. 2023


(čtk) Rada Ústavu pro soudobé dějiny (ÚSD) Akademie věd ČR (AV ČR) a dozorčí rada ústavu vyzvaly ředitele ústavu Miroslava Vaňka, aby ze své funkce odstoupil. Rozhodly se tak v pondělí a dnes informaci zveřejnily na webu instituce. Důvodem je podezření na obtěžování studentek Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, kde Vaněk působí jako vyučující. Z téhož důvodu podal na funkci ve vedení ústavu rezignaci zástupce ředitele a pedagog univerzity Pavel Mücke. Vaněk a Mücke dříve řekli, že se cítí nevinní. Aktuální vyjádření Vaňka zjišťujeme.

"Na základě požadavku předsedkyně AV ČR v dopisech ze dne 31. 1. 2023 uskutečnily rada ÚSD a dozorčí rada ÚSD společné zasedání. V zájmu řádného fungování a činnosti ÚSD a v návaznosti na informace přednesené na zasedání oba orgány vyzývají ředitele ÚSD, aby ze své funkce odstoupil," uvedly rada a dozorčí rada ústavu.

Vaněk minulý týden řekl, že si vinu nepřipouští a rezignaci na funkci ředitele ústavu či ukončení působnosti na univerzitě nezvažuje. Mücke na funkci ve vedení instituce podal rezignaci už v prvním únorovém týdnu. "Důvodem mé rezignace pak byla ztráta osobní víry, že bych ve službě na této pozici mohl ústavnímu kolektivu ještě něco dáti," řekl.

Případ podezření na obtěžování studentek Fakulty humanitních studií UK ze strany vyučujících nyní na univerzitě řeší komise, která podle mluvčího UK Václava Hájka vznikla z rozhodnutí rektorky Mileny Králíčkové. Komise má podle něj doporučit další postup, nyní shromažďuje a analyzuje svědectví studentů a pracovníků školy. "Ombudsmanka UK má dle vnitřního předpisu UK na řešení složitých podnětů 60 dnů. Na začátku března by tak ustanovená poradní komise měla formulovat své stanovisko k případu, a to předat vedení univerzity, fakulty a podavatelkám. Další kroky budou v rukách vedení fakulty," informoval Hájek

Děkanka Fakulty humanitních studií UK Marie Pětová sdělila, že vedení fakulty přistupuje k dané záležitosti s plnou vážností. "(Vedení fakulty) jasně odmítá jakékoli projevy sexuálního obtěžování a zneužívání autority," konstatovala.

Nejstarší česká univerzita loni v červenci zřídila pozici ombudsmana a pořádá workshopy zaměřené na prevenci sexuálního obtěžování. Funkci univerzitní ombudsmanky od letošního 1. ledna vykonává Kateřina Šámalová. Svého ochránce práv mají také studenti a akademici na některých dalších fakultách UK.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny