Pražští zastupitelé uložili radě, aby zvýšila počet míst na středních školách
25. 4. 2025
(čtk) Pražští zastupitelé uložili městské radě, aby do přijímacích zkoušek v roce 2026 zvýšila kapacitu veřejných středních škol, například nákupem či pronájmem vhodných budov. Konstatovali také, že na pražských středních školách studuje vysoké procento studentů s bydlištěm mimo hlavní město. Usnesení přijali po několikahodinové debatě, v níž se přeli o to, zda je míst dostatek, či nikoliv. Bod na program navrhl starosta Prahy 7 a zároveň pražský zastupitel Jan Čižinský (Praha Sobě). Kritizoval to, že v Praze meziročně ubylo 42 míst na středních školách s maturitou. Radní pro školství Antonín Klecanda (STAN) to razantně odmítl. Podle něho za poslední dva roky město vytvořilo přes 2600 míst.
"Pan primátor (Bohuslav Svoboda, ODS, pozn. red.) a radní pro školství si problém vůbec nepřipouštějí. Vývoj kapacit z minulého roku na letošní rok u gymnázií je plus čtyři místa, u lyceí 98 míst, u středních odborných škol minus 149 míst," řekl Čižinský. Celková bilance je podle něho úbytek 42 míst na maturitních oborech. "Hnutí STAN má na starosti školství v Praze, ve Středočeském kraji i na ministerstvu, přesto z iniciativy, že vzniknou nějaké kapacity, nebylo vůbec nic. Zbývá jediná cesta, navýšit kapacity v Praze. Pod čísly se skrývá to, že pražské děti musejí mít v testech Cermatu o třetinu až polovinu vyšší výsledek než v jiných krajích. Dochází tak k plýtvání talenty," doplnil Čižinský.
Podle Klecandy to není pravda. "V minulém roce jsme kapacity škol zvýšili historicky nejvíc. Oproti loňsku jsou čísla minusová, protože loni jsme provedli extrémní navýšení," řekl Klecanda. Zmínil, že za poslední dva roky přibylo například 80 míst na Gymnáziu Oty Pavla, na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu 70 míst, na Gymnáziu Na Zatlance 130 míst. "Abyste to nemuseli sčítat, celkem to je za dva roky, loni a letos, 2661 míst. Odbor školství pracuje, makaj na sto procent. Tolik míst, co jsme přidali, se dlouho nepřidalo," řekl Klecanda.
Podle něho je běžné, že se v prvním kole na školu nedostane 15 procent uchazečů. "Můžeme to vyřešit tak, že pro druhé kolo bude namísto třech škol šest, tím by se to urychlilo. Dalším řešením je to, že budou žáci nejprve dělat testy a pak dávat přihlášky," doplnil Klecanda.
V debatě se řešilo také to, že se na pražské školy hlásí děti z jiných krajů, především ze Středočeského. "Na společném jednání rady Prahy a Středočeského kraje bylo toto nejvýbušnější téma. Někteří odvážnější radní připouštěli, že to budou muset reflektovat a řešit. Věřím, že se podaří se Středočeským krajem uzavřít nějakou smlouvu," řekl radní pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09). Z dat Cermatu vyplývá, že letos pochází téměř dvě pětiny uchazečů, kteří se hlásí do pražských škol, z jiného kraje. Pražský magistrát je zřizovatelem středních škol, městské části zřizují základní a mateřské školy.