Senát koncem ledna uspořádá slyšení k platům nepedagogických pracovníků
19. 12. 2024
(čtk) Senát na konci ledna příštího roku uspořádá veřejné slyšení k financování platů nepedagogických pracovníků, které mají podle záměru platit zřizovatelé, tedy převážně obce a kraje. Rozhodl o tom na návrh předsedy senátního školského výboru Jiřího Růžičky (za TOP 09). Podle něj by se slyšení měli zúčastnit nejen zástupci ministerstva a škol, ale i školských asociací, odborů nebo místní a regionální správy.
Financování nepedagogů bylo v uplynulých měsících předmětem protestů a sporů i ohledně státního rozpočtu na příští rok. Proti převedení na obce a kraje se postavilo Sdružení místních samospráv, za rizikový považují převod školské odbory. Prezident Petr Pavel měl výhrady k tomu, že vláda počítá s převedením platů nepedagogických pracovníků na obce a kraje od září, ale příslušný zákon zatím Sněmovna neschválila.
Poukázala na to předsedkyně senátorů ANO Jana Mračková Vildumetzová, podle níž Sněmovna zatím nerozhodla o vyčlenění peněz na mzdy nepedagogů v zákonu o rozpočtovém určení daní. Senátor a předseda školské komise Svazu měst a obcí ČR David Šimek (za KDU-ČSL) uvedl, že o převodu by měla jednat Sněmovna 17. ledna.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se počátkem prosince zaručil za to, že zamýšlený krok se neuskuteční bez navýšení příjmů zřizovatelů škol, tedy obcí a krajů. Pokud by se nepodařilo záměr prosadit v termínu od příštího září, ale od roku 2026, bude podle ministra vláda schopna doplatit čtyři měsíce prodlevy.
Školské odpory mají výhrady k tomu, že plán vlády počítá s 58.000 nepedagogy, ale ve skutečnosti je jich o 10.000 více. Podle Beka se počet nepedagogů neúměrně zvyšuje o 1000 ročně každým rokem. Zřizovatelé škol by měli podle Beka zvážit, zda objem peněz z rozpočtového určení převedou na školu, nebo úklidové práce převedou na firmu určenou obcí. Ve školské novele bude Bek chtít vypsat povinnosti zřizovatele, například financování IT vybavení škol.
Růžička připomenul, že nepedagogickými pracovníky jsou nejen školníci, uklízečky a kuchařky, ale také školní psychologové nebo pracovníci v odvětví informačních technologií.