Stát neposune termín, odkdy mají školníky či uklízečky platit obce
2. 12. 2024
(čtk) Vláda nepočítá s posunutím termínu, odkdy má financování nepedagogických pracovníků ve školství přejít ze státu na zřizovatele. Na konferenci Svazu měst a obcí (SMO) to v pátek řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). O posunutí termínu z 1. září 2025 na 1. ledna 2026 minulý týden čtvrtek požádal předseda SMO a kyjovský starosta František Lukl (STAN).
"Stálý problém školství je, že funguje na školní roky, ale rozpočty se dělají na kalendářní roky. S vědomím toho je změna navržena od 1. září, protože pracovní úvazky ve školství se uzavírají na školní rok," řekl Bek.
Hlavní obavou starostů je, že na ně přejde povinnost platit školníky, uklízečky, kuchařky a další nepedagogické pracovníky ve školství, aniž stát včas pošle peníze na jejich mzdy. To se podle Beka nemůže stát. "Bude to jeden legislativní návrh, který by měl jít do prvního čtení ve Sněmovně 5. prosince. Bude to od sebe neoddělitelné. Nemůže se stát, že by přišla povinnost bez peněz, shodla se na tom celá vláda," uvedl ministr.
Podle něho výplatu za srpen, která se zaměstnancům posílá v září, zaplatí ještě stát. Zároveň by v září obce měly obdržet více peněz z rozpočtového určení daní (RUD). Právě zvýšení RUD má obcím kompenzovat novou finanční povinnost. Z těchto peněz pak samosprávy v říjnu vyplatí mzdy nepedagogických pracovníků za září.
Bek starostům slíbil, že částka bude automaticky valorizovaná. Pokusí se také prosadit, aby obsahovala zhruba pětiprocentní rezervu.
Starostové se obávají, že budou muset nepedagogickým pracovníkům zvýšit mzdy z obecních rozpočtů. "Víme, že všichni jsou hrubě podhodnoceni. Ředitelé přijdou na obce a řeknou, že chtějí peníze na zvýšení mezd, jinak všichni zaměstnanci odejdou. Obce se dostanou do situace, kdy budou sanovat platy z peněz na opravy komunikací, budov apod.," řekl starosta Luhačovic Marian Ležák (PRO Luhačovice).
Bek však popírá, že by mzdy zaměstnanců ve školství byly podhodnocené. "Dělali jsme si průzkum. Kuchařky ve školách mají více peněz než kuchařky v soukromém závodním stravování," podotkl ministr.
Obce by podle něho měly změnu vnímat jako příležitost systém zefektivnit. "Můžou se rozhodnout, že zachovají zaměstnanecké úvazky a peníze pouze převedou na účet školy. Nebo si obec řekne, a nemusí to být hned v září, že má vlastní uklízečky, které budou uklízet i ve škole. Nebo si najme firmu a úklid si u ní objedná," vyjmenoval možnosti ministr.
Obdobně to vidí i předseda školské komise SMO, starosta Svitav a zároveň senátor David Šimek (Nestraníci): "Stojí za to zvážit, zda potřebujete ekonoma na každé škole. Je k zamyšlení, jestli nevzít na odbor dvě ekonomky, které se budou starat o účetnictví na všech školách. Máme ženy školnice, které neopraví kohoutek, neposekají trávu. Nebylo by lepší, kdyby to udělaly technické služby města?" řekl na konferenci ostatním starostům.
Stát podle Beka změnu navrhl především proto, že v posledních letech roste počet nepedagogických pracovníků asi o tisíc úvazků ročně, aniž se zvyšuje počet dětí. Obce jsou podle ministra mnohem kompetentnější posoudit, kolik zaměstnanců je v každé škole potřeba.