Univerzita Hradec Králové má od 9. února ombudsmanku, poprvé ve své historii
12. 2. 2024
(čtk) Univerzita Hradec Králové (UHK) poprvé ve své historii zřídila pozici ombudsmanky. Stala se jí absolventka práva a andragogiky na Univerzitě Palackého v Olomouci Veronika Střítecká. Od 9. února nabízí pomoc všem zaměstnancům UHK a univerzitním studentům, informoval mluvčí UHK Jakub Novák.
"Vznikem pozice ombudsmanky doplňujeme portfolio etické infrastruktury, která je pro nás jednou z priorit. Vedle Etické komise UHK, aktualizovaného etického kodexu, přijatého Gender Equality Plan je univerzitní ombudsmanka další institucí, která má pomáhat k bezpečnějšímu, otevřenějšímu a vstřícnějšímu prostředí UHK," uvedl rektor Kamil Kuča
Škola se tak přidává k českým univerzitám, které již s institucí ombudsmanky či ombudsmana pracují.
Podle Nováka je složité zpětně dovodit, kolik případů, které mohly spadat do kompetence ombudsmanky, se na univerzitě ročně vyskytlo. "Etická komise UHK za dobu svého fungování, tedy od roku 2022, řešila šest podnětů. Lze tedy předpokládat, že kdyby už tehdy existovala instituce ombudsmanky, možná by se ti podávající s některými z těch podnětů obrátili přímo na ni," řekl ČTK Novák.
Ombudsmanka bude na UHK fyzicky přítomna každé pondělí, úterý a pátek. "V případě, že bude mít kdokoliv ze studujících nebo osob zaměstnaných na UHK pocit, že došlo či dochází k porušování univerzitního etického kodexu nebo obecně k jednání odporujícímu všeobecně uznávaným společenským normám, může se na ombudsmanku osobně, prostřednictvím mailu či po telefonu bez váhání obracet," uvedl Novák.
V souvislosti se zahájením činnosti univerzitní ombudsmanky vznikla na webu UHK podstránka s kontakty a informacemi o její činnost. "Její funkce je mediační, poradenská, iniciační a také zprostředkující," uvedl mluvčí školy. Svým působením podle něj vytváří ombudsmanka prostor pro dialog a důvěrnou pomoc především v otázkách etiky, kultury pracovního a studijního prostředí, zneužití moci a dalších oblastech.
UHK vznikla v roce 2000 z Vysoké školy pedagogické. Nabízí studium na čtyřech fakultách, na Fakultě informatiky a managementu, Přírodovědecké fakultě, Filozofické fakultě a Pedagogické fakultě. UHK má v současností 800 zaměstnanců a 6500 studujících.