Uprchlíkům z Ukrajiny by se mohl zjednodušit přístup ke vzdělávání v Česku
4. 3. 2022
(čtk) Pro uprchlíky z Ukrajiny by se mohl zjednodušit přístup ke vzdělávání v Česku. U přijímacích zkoušek na střední a vyšší odborné školy by místo dokladů ze svých předchozích škol mohli předložit čestné prohlášení a u zápisu do školky prohlášením nahradit doklady o povinném očkování. Asi se pro ně prodlouží termín pro podání přihlášek k přijímacím zkouškám na střední školy a na testy by pak mohli mít o čtvrtinu času víc. Vysoké školy by u uprchlíků mohly určit podmínky přijetí individuálně. Do určování základních škol s kapacitou pro uprchlíky by se měly zapojit víc i krajské úřady. Vyplývá to z návrhu zákona s opatřeními kvůli ruské invazi na Ukrajinu, který na svém webu zveřejnila vláda.
Navrhovaná norma, kterou předkládá ministerstvo vnitra, obsahuje úpravu pravidel víz pro uprchlíky. Zmiňuje takzvaná víza ke strpění a dočasnou ochranu. Týká se i zdravotního pojištění, přístupu na trh práce či poskytování dávek. Zákon už dřív ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) označil za "lex Ukrajina". Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. V Česku je nyní podle odhadů Rakušana přes 50 000 uprchlíků z Ukrajiny, většinou jsou to ženy, děti a lidé ve vyšším věku.
Podle návrhu by ředitelé spádových základních a mateřských škol v případě nedostatečné kapacity pro přijetí dětí z Ukrajiny měli ihned informovat zřizovatele. Pokud by zřizovatel pro dítě s povinnou docházkou nemohl určit jinou školu, měl by kontaktovat krajský úřad, který pak stanoví náhradní školu. Určená škola by mohla uchazeče odmítnout jen tehdy, kdyby neměla volnou kapacitu.
Zároveň by se pro uprchlíky měl upravit termín, do kterého se pro školní rok 2022/2023 mohou přihlásit ke studiu střední školy. Pro maturitní obory byl tento termín 1. března. Pro uchazeče přicházející nyní z Ukrajiny by se mohl prodloužit do 29. března. U ostatních oborů by mohli přihlášku podat do 8. dubna. Čas na vypracování písemného testu jednotné zkoušky i školní přijímací zkoušky by se jim mohl navýšit o 25 procent. Pokud přišli z Ukrajiny bez dokladů z předchozího vzdělávání, budou je asi moct nahradit čestným prohlášením. V době trvání školního roku je ředitelé škol zřejmě budou moct zařazovat i do prvního ročníku, což podle současné legislativy nejde.
Co se týče obsahu vzdělávání, mohli by ho ředitelé základních, středních i vyšších odborných škol u uprchlíků na nezbytně nutnou dobu upravit. Místo běžného učiva by se tak tito žáci mohli věnovat víc třeba i kurzům češtiny.
Vysoké školy by podmínky přijetí pro uprchlíky mohly určovat individuálně. Od žadatelů o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělávání a kvalifikace z jejich řad by podle návrhu neměly vybírat poplatek. Platby za vydání osvědčení o uznání vzdělání ze zahraničí od uprchlíků asi nebudou požadovat ani krajské úřady a ministerstva školství, obrany a vnitra.
Podle vládního plánu by se návrh měl projednat ve Sněmovně zrychleně v legislativní nouzi. Platit by měl ode dne vyhlášení do 31. března 2023.