V Ústí nad Labem vznikne kampus řemesel pro učně nejrůznějších oborů
6. 1. 2023
(čtk) V Ústí nad Labem vznikne kampus řemesel. Praxi v moderním objektu budou získávat učňové nejrůznějších oborů. Náklady na stavbu nového pavilonu ve výši zhruba 351 milionů korun chce Ústecký kraj uhradit z dotace z operačního programu spravedlivá transformace. Řekl to krajský radní Jan Růžička (KDU-ČSL). Investici již dříve schválili krajští zastupitelé. Stavět se bude v letech 2024 až 2025. Zájem o studium řemesel stoupl po covidové epidemii.
Studium oborů jako automechanik, tesař, instalatér či malíř je v současnosti rozptýleno na různých místech v krajském městě a jeho okolí. Budova se postaví v jednom z areálů střední průmyslové a odborné školy ve čtvrti Klíše v ulici U Panského dvora. "Prostory pro odborný výcvik jsou nyní v místech, z nichž už žádné nevyhovuje požadavkům školy 21. století," uvedl Růžička. Příkladem je třeba objekt v Povrlech na Ústecku, kam dojíždí budoucí automechanici. Na Klíši se přesunou také studenti oborů strojní mechanik, obráběč kovů, kominík, tesař, truhlář, zedník a další.
Realizace projektu bude znamenat podle vedení kraje mimo jiné ekonomickou úsporu a také úsporu počtu pedagogických pracovníků, kteří budou na jednom místě. V objektu budou dílny, učebny, šatny, sociální zázemí a kabinety pro příslušné obory. Náklady pravděpodobně ještě vzrostou, původní odhad vycházel z projektové dokumentace, která se musí aktualizovat.
Střední průmyslová škola stavební a Střední odborná škola stavební a technická nabízí čtyřleté studijní obory zakončené maturitní zkouškou a tříleté učební obory, zakončené závěrečnou zkouškou. Navštěvuje je okolo 700 žáků. Škola spolupracuje se stavebními podniky, které nabízí různé benefity, jako je třeba financování studia. Ředitel školy Vítězslav Štefl řekl, že zájem o řemesla vzrostl při covidu. Veřejnost podle něj zjistila, že jediný, kdo neměl během covidu problém s prací, byli právě řemeslníci, a to se projevilo i v růstu počtu zájemců o studium.