Vědci: Některé požární normy neodpovídají tomu, jak hoří dřevo
10. 6. 2024
(čtk) Stávající požární normy potřebují podle vědců změnu. Některé neodpovídají tomu, jak hoří dřevěné materiály, vyplývá ze studie výzkumného týmu z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT), Technického ústavu požární ochrany, Ústavu fyzikální chemie a Stavební fakulty Českého vysokého učení technického v Praze. VŠCHT o studii informovala v tiskové zprávě. Normy se využívají například pro modelování požárů, tedy pro předpovídání toho, jak by mohl případný požár v budově vypadat a jak by se mohl šířit. Vědci dodávají data k tomu, aby lidé mohli požáry předpovídat na základně chemických a fyzikálních procesů. Velkou část těchto procesů modely zjednodušují nebo úplně zanedbávají, uvedl Vojtěch Šálek z VŠCHT.
Tradiční postupy a požární zkoušky často podle odborníků nejsou vhodné pro unikátní stavby, jako jsou stadiony, výškové budovy či nádraží. V těchto stavbách jsou podle nich často nové materiály a mají specifické architektonické rysy, kvůli kterým je složité řídit se při požáru standardními bezpečnostními normami. Při zahřívání dřeva a podobných materiálů vznikají podle vědců chemické reakce, které komplikují měření například toho, jak se z materiálu šíří teplo.
Odborníci vyvinuli nové metody pro měření tepelných vlastností dřeva, které zohledňují závislost na teplotě a materiálu. Pro nově získané vlastnosti navrhli matematický model, který ukazuje vliv těchto znaků na šíření požárů. K předvídání možných požárů s ohledem na to dodávají data. Jde podle nich o to, aby modely požárů vznikaly na základě takových procesů, jako je například hoření, proudění vzduchu, tepelný rozklad pevných materiálů nebo sálání tepla.
"Modelem jsme ověřili, jak velkou chybu si zanáší do výpočtů každý, kdo používá vlastnosti doporučované normou, a také jaký je rozdíl v tepelném chování různých materiálů na bázi dřeva oproti sobě. Je to v podstatě položení základního kamene, abychom do budoucna mohli řešit šíření požáru těchto materiálů,“ řekl Vojtěch Šálek z VŠCHT.