počkejte prosím, zpracovávám data

Vláda bude jednat o formě podpory výstavby středních škol v Praze a okolí

27. 6. 2024


(čtk) O podpoře navyšování kapacit středních škol tam, kde chybí, otevře vláda debatu ve výboru pro strategické investice. Míst není dost zejména v Praze a Středočeském kraji. Po včerejší schůzce zástupců vlády, kraje a metropole to řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Podpora by mohla mít formu dotací nebo zvýhodněných úvěrů od Národní rozvojové banky (NRB). Možným řešením by do budoucna mohlo být budování větších středoškolských kampusů na hranici Prahy a Středočeského kraje, shodli se politici.

Pomoct navyšování kapacit škol by od 1. července mohla i nová hygienická vyhláška, uvedla ODS v tiskové zprávě. Podle ministerstva zdravotnictví, které ji předložilo, dává více prostoru pro rozhodování o podobě a chodu školy zřizovatelům a ředitelům.

Vedení metropole a jejích městských částí vládu opakovaně vyzvala, aby vznikl zvláštní fond určený právě k rozvoji nedostačujících kapacit ve školství. Fiala řekl, že na vládním výboru otevře debatu o tom, jak by obdobná podpora mohla vypadat. Bek doplnil, že kromě dotací připadají v úvahu i výhodné úvěry, o kterých jedná s NRB. Ministr také odmítl možnost zavedení spádovosti středních škol, která by podle něj byla kontraproduktivní.

Problémy s kapacitami středních škol, především gymnázií, byly letos a v minulém roce především v Praze, do které dojíždí i mnoho dětí ze Středočeského kraje. Podle Beka je převis poptávky nad nabídkou i v jiných regionech, například na jižní Moravě nebo na Olomoucku. Podle Fialy data z letošních prvních elektronických přijímacích zkoušek ukazují, že se v republice na žádnou střední školu nedostalo ani v druhém kole přijímacího řízení asi 700 deváťáků, většina právě v Praze a středních Čechách. Kapacita středních škol v Česku je podle Fialy dostatečná, problém je v některých regionech, jako je například Praha a Středočeský kraj.

Další možností by podle premiéra, ministra i středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN) mohlo být budování kampusů na hranicích metropole, u kterých bude možné při změně poptávky měnit funkci. "Pokud budeme investovat jen do relativně malých školních budov, nebudeme moci dosáhnout této úrovně flexibility," řekl Bek. Pecková jako možnou lokalitu uvedla Letňany, kde pražský magistrát vlastní pozemky.

Z devátých tříd ZŠ se letos v prvním kole zkoušek na střední školu hlásilo podle dat ministerstva 9420 dětí z Prahy, přijato bylo 7896 z nich. Ze všech přijatých uchazečů v Praze bylo 58,6 procenta s trvalým bydlištěm v Praze. Dalších téměř 13 procent přijatých uchazečů bylo z okresu Praha-západ a 9,6 procenta z okresu Praha-východ.

Hejtmanka dále uvedla, že se připravuje například rozšíření gymnázia v Hostivici, gymnázia v Říčanech nebo gymnázia v Brandýse nad Labem. Nová gymnázia by podle Peckové měla vzniknout v Černošicích, v Jesenici a v Roztokách u Prahy.

"Navyšujeme místa na školách každý rok, v počtu žáků na třídu jsme se dostali úplně na hranu toho, co zákon dovoluje," řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Dodal, že nové školy je potřeba stavět tak, aby bylo možné změnit jejich typ bez velkých nákladů na základě demografického vývoje.

Podle Fialy je potřeba pokračovat v proměně struktury středoškolských oborů, navyšovat by se měly kapacity gymnázií i lyceí, uvedl.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny