počkejte prosím, zpracovávám data

Vláda souhlasila se vznikem vzdělávacího oboru pro onkologické sestry

9. 3. 2023


(čtk) Vláda včera souhlasila se vznikem oboru specializačního vzdělávání pro všeobecné sestry zaměřené na léčbu rakoviny nebo obtížně se hojících ran. Schválila ministerstvem zdravotnictví navržené nařízení vlády, které vznik těchto oborů vysokoškolského studia umožní, vyplývá z výsledků zasedání. V roce 2020 bylo podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v ČR 55 000 všeobecných zdravotních sester, nějakou specializaci mělo asi 21 000 z nich.

Znalosti o péči o pacienty s různými druhy rakoviny nebo leukémie si mohou sestry v současné době prohloubit v oboru specializace Ošetřovatelská péče v interních oborech. V něm se vzdělávají i sestry působící v kardiologii, diabetologii nebo dalších oborech. Studovat ho mohou v magisterských oborech vysokých škol ve zdravotnických zařízeních akreditovaných ke vzdělávání.

"Časová dotace vzdělávání věnovaná péči o pacienty s onkologickým nebo hematoonkologickým onemocněním je nedostatečná a nevyhovující," uvedlo k tomu v důvodové zprávě k materiálu projednávaném vládou ministerstvo zdravotnictví. Léčba rakoviny je jednou z priorit českého zdravotnictví i Evropské unie, vláda loni schválila Národní onkologický plán ČR 2030. Jeho součástí jsou i investice z evropských fondů v řádech miliard korun. Ministerstvo zdravotnictví počítá, že v oboru by se mohlo vzdělat v prvním kole asi 350 sester.

Stárnutí populace vyžadující zlepšení zdravotní péče i mimo lůžková zdravotnická zařízení a častější výskyt chronických ran je podle ministerstva důvodem pro potřebu dalšího specializovaného oboru pro všeobecné sestry, které se specializují na léčbu nehojících se ran. Jde například o bércové vředy, proleženiny, onkologické rány nebo syndromy diabetické nohy, které postihují pacienty s cukrovkou, kterých žije v ČR více než 1,1 milionu.

"Chronické rány a jejich ošetřovaní jsou jednoznačně jednou z příčin prodloužení hospitalizace, častou příčinou rehospitalizací, v příčinné souvislosti s narušením kontinuity péče a terapie, což vysoce ovlivňuje kvalitu života pacientů, ale i jejich laických pečujících," uvedlo v materiálu ministerstvo. V současné době se v oboru vzdělávají jen v certifikovaných kurzech nebo v některých modulech jiných oborů specializace.

Všeobecná sestra musí vystudovat vyšší odbornou školu nebo bakalářský obor vysoké školy. Podle přehledu ministerstva může dál studovat magisterské obory specializace Intenzivní péče, Perioperační péče, Ošetřovatelská péče v pediatrii, Intenzivní péče v pediatrii, Ošetřovatelská péče v interních oborech, Ošetřovatelská péče v chirurgických oborech, Ošetřovatelská péče v psychiatrii, Perfuzilogie, Transfuzní služba, Domácí hospicová péče, Ošetřovatelská péče v geriatrii nebo Organizace a řízení ve zdravotnictví. Perfuziologie je obor zaměřený na obsluhu systémů na podporu selhávajícího srdce či jiných orgánů.

V roce 2021, který byl ale výrazně stále ovlivněný přesčasy a odměnami v době epidemie covidu-19, byla průměrná mzda všeobecných sester podle údajů ČSÚ asi 52 500 korun, tedy 129 procent průměrné mzdy. Sestry se specializací měly průměrně 63 700 korun, bez specializace asi o 15 000 korun méně. Rozdíly byly podle typu nemocnice a v tom, zda pobírají plat podle tabulek nebo smluvní mzdu. V platové sféře, tedy zejména ve fakultních nemocnicích, více než pětina sester pobírala přes 70 000 korun, ve mzdové sféře byl průměr 51 600 korun. U platů ale tvoří podle statiků vyšší podíl příplatky za noční, víkendové směny a práci přesčas.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny